Gronkiewicz-Waltz: Banki BPH i Pekao powinny się połączyć

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2006, 19:03

Niedopuszczenie do fuzji banku Pekao i BPH jest łamaniem umowy prywatyzacyjnej; te dwa banki powinny się połączyć, aby przy tym samym właścicielu, nie musiały ze sobą konkurować - powiedziała w piątek w Sejmie posłanka PO Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Niedopuszczenie do fuzji banku Pekao i BPH jest łamaniem umowy prywatyzacyjnej; te dwa banki powinny się połączyć, aby przy tym samym właścicielu, nie musiały ze sobą konkurować - powiedziała w piątek w Sejmie posłanka PO Hanna Gronkiewicz-Waltz.

    Dodała, że w przeszłości banki w Polsce, które znajdywały się w podobnej sytuacji były skłaniane przez nadzór do fuzji, tak, by nie dochodziło do sytuacji, w których na przykład "jeden bank bierze dobrych klientów, a drugi - tych złych".

    W Sejmie trwa debata na temat informacji rządu o wykluczeniu ze środowego posiedzenia Komisja Nadzoru Bankowego wiceministra finansów Cezarego Mecha.

    Gronkiewicz Waltz w emocjonalnym wystąpieniu skrytykowała postawę rządu oraz PiS wobec fuzji Pekao i BPH. "Czy chcecie państwo mieć jeszcze jeden bank?" - pytała polityków PiS. "Chcecie mieć BPH i chcecie stworzyć kombinat finansowy jak w PRL-u?" - dodała.

    Jak podkreśliła, PiS wprowadził swoich ludzi już do władz BOŚ, w którym wiceprezesem został skarbnik PiS, oraz do PKO BP, w którym wiceprezesem został - jak zaznaczyła posłanka PO - "człowiek, który nigdy nie pracował w banku, a był wiceprezydentem Warszawy".

    "To jest wizja PiS, jeśli chodzi o Polskę. Jeśli PiS tak będzie postępował, to będzie zagrażał oszczędnościom Polaków. To, co wydarzyło się w sprawie łącznie dwóch banków (Pekao i BPH - PAP) to nie jest budowanie IV RP, tylko w pocie czoła odbudowywany socjalizm" - oceniła.

    "Nie rozumiecie, ani demokracji, ani wolnego rynku, ani - nie boję się tego powiedzieć - liberalnej gospodarki. Takiej jak jest w USA czy w Wielkiej Brytanii, gdzie jest 5 procent bezrobocia i gdzie nasi obywatele musza jechać po pracę" - mówiła podniesionym głosem do posłów PiS Gronkiewicz-Waltz.

    "Nie rozumiecie też Unii Europejskiej, bo chcecie od niej tylko +kasy+, a nie poczuwacie się do przestrzegania unijnego prawa" - dodała.

    Zaznaczyła, że zgodnie z tym prawem każdy bank może kupić każdy inny bank. "To, co teraz robicie jest zamachem na interesy ważne dla Polski, na nasze relację z Unią Europejską" - powiedział posłanka PO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane