Gross: deflacja poważnym ryzykiem

Bill Gross znany inwestor i do niedawna jeden z szefów Pimco, największego na świecie funduszu obligacyjnego ostrzega, że deflacja nadal pozostaje jednym z rosnących zagrożeń mimo agresywnej polityki monetarnej prowadzonej przez banki centralne na całym świecie, informuje Reuters.

W swoim drugim liście do inwestorów od przystąpienia do zespołu Janus Capital Group, w którym przedstawia swoje prognozy, Gross napisał, że „gospodarki przeżywają okresy inflacji i deflacji, a oba te czynniki są wrogami stabilności i wzrostu”.

Zobacz więcej

Bill Gross Bloomberg

„Mamy obecnie do czynienia z okresem silnej niepewności. Ceny zmieniają się, ale nie wszędzie tam gdzie można byłoby tego oczekiwać i nie tam gdzie byłoby to naprawdę wskazane” – wyjaśnia Gross.

Twierdzi, że mniej więcej 7 bln USD wpompowane w system finansowy od czasu kryzysu z 2008 r.  przez trzy największe banki centralne na świecie, podniosły przede wszystkim ceny papierów wartościowych, a w tylko nieznacznym stopniu wpłynęły na koszty towarów i wynagrodzeń pracowników.

We wrześniu inflacja w Stanach Zjednoczonych wyniosła 1,4 proc. znacznie odbiegając od zakładanego przed Fed celu na poziomie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gross: deflacja poważnym ryzykiem