Gross: pieniądze z helikoptera za rok lub dwa

opublikowano: 04-05-2016, 14:34

Słynny Bill Gross żartuje, że kolejne duże działania w ramach polityki monetarnej i fiskalnej w USA powinny uwzględniać „rozrzucanie pieniędzy z helikoptera” w celu stymulowania gospodarki, pisze Reuters.

W swoim najnowszym raporcie zarządzający inwestycjami w Janus Capital Group podkreśla, że Fed i Departament Skarbu powinny zdecydować się na kolejną rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE), wydrukowanie bilionów dolarów w celu stymulacji wzrostu gospodarczego. Zwrócił uwagę, że Fed, Bank Japonii, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii przez ostatnie sześć lat kupowały obligacje ich państw pozwalając rządom na wydatki w sytuacji pogorszenia koniunktury.

Gross jest przekonany, że banki centralne będą w przyszłości drukowały więcej pieniędzy w drodze QE, „być może nawet w USA za rok lub trochę więcej”. Słynny inwestor uważa, że banki centralne będą musiały, pomimo niechęci, zaakceptować swoją coraz bardziej podległą rolę w polityce fiskalnej. „Pieniądze z helikoptera” pozwolą rządom skupić się m.in. na projektach infrastrukturalnych, ochronie zdrowia oraz wprowadzeniu „uniwersalnego dochodu podstawowego”.

Gross spodziewa się, że skutkiem omawianej zmiany będzie utrzymanie niskich stóp procentowych przez dłuższy czas, sztucznie zawyżony poziom wycen aktywów. Jego zdaniem inwestorzy powinni zadowolić się niskim, jednocyfrowym zyskiem z inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane