Grube ryby pływają na Foksal

opublikowano: 28-12-2015, 22:00

Rekordy na rynku nieruchomości w 2015 r. to zaglądanie do mieszkań krezusów, ale także na pola z widokiem na Białoruś

O matko i córko! — czego w budynku przy ul. Kopernika nie ma: od tanich ciuchów na parterze przez milionerów na piętrach po rekiny w podziemiach. To dlatego BBI Development, inwestor Rezydencji Foksal w samym sercu Warszawy, kazał sobie płacić ponad 25 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania na wiślanej skarpie. Na rynku wtórnym stawki są jeszcze wyższe. Z wyliczeń Cenatorium, spółki dostarczającej aktualnych danych o transakcjach na rynku nieruchomości, wynika, że za metr kwadratowy lokum na Powiślu nabywca zapłacił ponad 42 tys. zł. To absolutny rekord Polski A.D. 2015. O Rezydencji Foksal, przystani milionerów, było ostatnio głośno — to tam jeden z najemców postanowił otworzyć lumpeks z krzykliwymi hasłami na witrynie. Jednak to nie jego bliskość spowodowała, że nabywca wycenił tam 38 metrów kwadratowych kawalerki na aż 1,6 mln zł. Nabywcę rekordowego lokalu skusiły raczej elewacje z płaskorzeźbami Antoniego J. Pastwy i wnętrza art déco: marmury, onyks z masą architektonicznych smaczków nawiązujących do lat 30. Winda nie ma tu ordynarnego wyświetlacza, lecz analogowy piętrowskazywacz. Dalej długo by wymieniać — fitness, sala do squasha, centrum SPA, piwnica do wina, akwarium gigant z egzotycznymi gatunkami ryb. Według informacji „PB”, rekordowy apartament też był niczego sobie: oprócz widoków na piękniejszą część Warszawy i sterowania wewnętrzną elektroniką za pomocą telefonu oferował również wykończenie z najwyższej jakości materiałów.

Rezydencja Foksal
Marek Wiśniewski

— Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to obecnie około 7,3 tys. zł. Rekordowe transakcje w 2015 r. pokazują jednak, że rynek premium ma się dobrze, a kwoty, o jakich mówimy w jego przypadku, znacznie odbiegają od średniej. Zainteresowanie luksusowymi lokalami potwierdza nasze ubiegłoroczne przewidywania. Liczba transakcji powyżej 1 mln zł będzie w tym roku znowu nieco wyższa niż w ubiegłym — mówi Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium. O tym, że rynek premium w Warszawie ma się dobrze, świadczy fakt, że całe podium najdroższych mieszkań okupują stołeczne inwestycje. Tym razem nie ma na nim lokali w apartamentowcu przy ul. Parkowej (zwycięzca z lat 2013-14), na 3. miejscu natomiast uplasował się wieżowiec Cosmopolitan, inna inwestycja duetu Grzegorz Jankilewicz-Wiaczesław Smołokowski (twórcy m.in. J&S). Tu jedno z mieszkań na 29. piętrze znalazło nabywcę w cenie 24,3 tys. zł za metr kwadratowy, który zapłacił 4 mln zł za całość. Jeszcze cenniejsze okazało się własne „M” przy ul. Flory w pobliżu Łazienek, za które amator mieszkań z duszą zapłacił 4 mln zł, czyli 26,2 tys. zł za metr kwadratowy.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Obecnie deweloperzy starają się sprostać rosnącym oczekiwaniom zamożniejszych Polaków i budują kolejne mieszkania o podwyższonym standardzie. Zakładam, że dzięki tej presji na jakość zyska także przeciętny Kowalski. Możemy też spodziewać się ciekawychrekordów w przyszłym roku — uważa Mariusz Kurzac.

Wyjeżdżając poza stolicę, nie sposób nie zauważyć najdroższego zakupu pakietowego lokali mieszkaniowych — rekord padł w Katowicach, gdzie za 11 mieszkań w inwestycji Cyprysowe Osiedla (rynek pierwotny) nabywca zapłacił ponad 6 mln zł. Najtańsze transakcje w Polsce w 2015 r. dotyczące mieszkań zawarto natomiast w Siemianowicach Śląskich i Chełmnie (Kujawsko-pomorskie). Tu cena metra kwadratowego wyniosła znacznie poniżej 1 tys. zł i dotyczyła lokali zaniedbanych, w kiepskich miejscach. Najtańszy grunt pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, o powierzchni 2,6 tys. metrów kwadratowych, został kupiony w województwie łódzkim — za niecałe 1 tys. zł, natomiast w Niemirowie przy granicy z Białorusią (woj. podlaskie) za 9,7 ha gruntów rolnych nabywca zapłacił zaledwie 5 tys. zł. Jakże blado wypada ta stawka przy innym tegorocznym rekordzie z Warszawy. Tu wśród najdroższych działek wyróżnia się transakcja na Woli, co pokazuje, jak bardzo i jak szybko ta dzielnica zyskuje na wartości w oczach deweloperów. Najdroższą inwestycją okazał się zakup trzech działek przy ulicy Wolskiej — ponad 143 mln zł za 0,98 ha. Co przyniesie przyszły rok? Analitycy wróżą debiut na liście rekordów innej inwestycji BBI Development — to słynna Złota 44, która po latach perturbacji, pod koniec 2016 r., ma przyjąć pierwszych lokatorów.

SKODA ZA METR: W Rezydencji Foksal przy ul. Kopernika w Warszawie metr kwadratowy najdroższego mieszkania kosztował w 2015 r. równowartość samochodu skoda fabia. Nic zatem dziwnego, że na podziemnym parkingu apartamentowca roi się od luksusowych limuzyn. [FOT. WM]

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane