Grube ryby pływają na Foksal

opublikowano: 28-12-2015, 22:00

Rekordy na rynku nieruchomości w 2015 r. to zaglądanie do mieszkań krezusów, ale także na pola z widokiem na Białoruś

O matko i córko! — czego w budynku przy ul. Kopernika nie ma: od tanich ciuchów na parterze przez milionerów na piętrach po rekiny w podziemiach. To dlatego BBI Development, inwestor Rezydencji Foksal w samym sercu Warszawy, kazał sobie płacić ponad 25 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania na wiślanej skarpie. Na rynku wtórnym stawki są jeszcze wyższe. Z wyliczeń Cenatorium, spółki dostarczającej aktualnych danych o transakcjach na rynku nieruchomości, wynika, że za metr kwadratowy lokum na Powiślu nabywca zapłacił ponad 42 tys. zł. To absolutny rekord Polski A.D. 2015. O Rezydencji Foksal, przystani milionerów, było ostatnio głośno — to tam jeden z najemców postanowił otworzyć lumpeks z krzykliwymi hasłami na witrynie. Jednak to nie jego bliskość spowodowała, że nabywca wycenił tam 38 metrów kwadratowych kawalerki na aż 1,6 mln zł. Nabywcę rekordowego lokalu skusiły raczej elewacje z płaskorzeźbami Antoniego J. Pastwy i wnętrza art déco: marmury, onyks z masą architektonicznych smaczków nawiązujących do lat 30. Winda nie ma tu ordynarnego wyświetlacza, lecz analogowy piętrowskazywacz. Dalej długo by wymieniać — fitness, sala do squasha, centrum SPA, piwnica do wina, akwarium gigant z egzotycznymi gatunkami ryb. Według informacji „PB”, rekordowy apartament też był niczego sobie: oprócz widoków na piękniejszą część Warszawy i sterowania wewnętrzną elektroniką za pomocą telefonu oferował również wykończenie z najwyższej jakości materiałów.

Rezydencja Foksal
Marek Wiśniewski

— Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to obecnie około 7,3 tys. zł. Rekordowe transakcje w 2015 r. pokazują jednak, że rynek premium ma się dobrze, a kwoty, o jakich mówimy w jego przypadku, znacznie odbiegają od średniej. Zainteresowanie luksusowymi lokalami potwierdza nasze ubiegłoroczne przewidywania. Liczba transakcji powyżej 1 mln zł będzie w tym roku znowu nieco wyższa niż w ubiegłym — mówi Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium. O tym, że rynek premium w Warszawie ma się dobrze, świadczy fakt, że całe podium najdroższych mieszkań okupują stołeczne inwestycje. Tym razem nie ma na nim lokali w apartamentowcu przy ul. Parkowej (zwycięzca z lat 2013-14), na 3. miejscu natomiast uplasował się wieżowiec Cosmopolitan, inna inwestycja duetu Grzegorz Jankilewicz-Wiaczesław Smołokowski (twórcy m.in. J&S). Tu jedno z mieszkań na 29. piętrze znalazło nabywcę w cenie 24,3 tys. zł za metr kwadratowy, który zapłacił 4 mln zł za całość. Jeszcze cenniejsze okazało się własne „M” przy ul. Flory w pobliżu Łazienek, za które amator mieszkań z duszą zapłacił 4 mln zł, czyli 26,2 tys. zł za metr kwadratowy.

— Obecnie deweloperzy starają się sprostać rosnącym oczekiwaniom zamożniejszych Polaków i budują kolejne mieszkania o podwyższonym standardzie. Zakładam, że dzięki tej presji na jakość zyska także przeciętny Kowalski. Możemy też spodziewać się ciekawychrekordów w przyszłym roku — uważa Mariusz Kurzac.

Wyjeżdżając poza stolicę, nie sposób nie zauważyć najdroższego zakupu pakietowego lokali mieszkaniowych — rekord padł w Katowicach, gdzie za 11 mieszkań w inwestycji Cyprysowe Osiedla (rynek pierwotny) nabywca zapłacił ponad 6 mln zł. Najtańsze transakcje w Polsce w 2015 r. dotyczące mieszkań zawarto natomiast w Siemianowicach Śląskich i Chełmnie (Kujawsko-pomorskie). Tu cena metra kwadratowego wyniosła znacznie poniżej 1 tys. zł i dotyczyła lokali zaniedbanych, w kiepskich miejscach. Najtańszy grunt pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, o powierzchni 2,6 tys. metrów kwadratowych, został kupiony w województwie łódzkim — za niecałe 1 tys. zł, natomiast w Niemirowie przy granicy z Białorusią (woj. podlaskie) za 9,7 ha gruntów rolnych nabywca zapłacił zaledwie 5 tys. zł. Jakże blado wypada ta stawka przy innym tegorocznym rekordzie z Warszawy. Tu wśród najdroższych działek wyróżnia się transakcja na Woli, co pokazuje, jak bardzo i jak szybko ta dzielnica zyskuje na wartości w oczach deweloperów. Najdroższą inwestycją okazał się zakup trzech działek przy ulicy Wolskiej — ponad 143 mln zł za 0,98 ha. Co przyniesie przyszły rok? Analitycy wróżą debiut na liście rekordów innej inwestycji BBI Development — to słynna Złota 44, która po latach perturbacji, pod koniec 2016 r., ma przyjąć pierwszych lokatorów.

SKODA ZA METR: W Rezydencji Foksal przy ul. Kopernika w Warszawie metr kwadratowy najdroższego mieszkania kosztował w 2015 r. równowartość samochodu skoda fabia. Nic zatem dziwnego, że na podziemnym parkingu apartamentowca roi się od luksusowych limuzyn. [FOT. WM]

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane