Grunt na medal coraz bliżej

MAG
opublikowano: 18-06-2010, 00:00

W drugim etapie jest 88 działek, co trzecia zgłoszona.

W drugim etapie jest 88 działek, co trzecia zgłoszona.

Zakończył się pierwszy etap konkursu "Grunt na medal" organizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

— Centra obsługi inwestora, nasi partnerzy, wytypowały 88 działek spośród 242 ofert zgłoszonych przez 158 gmin — mówi Joanna Wolff, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w PAIIZ.

Najwięcej zgłoszeń napłynęło z województw: śląskiego, pomorskiego, opolskiego i łódzkiego. Najmniej z podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. W tej edycji konkursu ofert było mało w porównaniu z ubiegłymi latami. W 2005 r., w pierwszej edycji, gminy nadesłały 342 oferty, w 2007 r. aż 407 ofert, a w 2008 r. 332. Ale do drugiego etapu przeszło tylko odpowiednio 83, 104 i 91 propozycji.

— Powodów niewielkiej liczby zgłoszeń jest kilka. Jeden z nich to powódź — wiele gmin zostawia zgłoszenia na ostatnią chwilę i w tym roku nie zdążyły, bo władze musiały zajmować się innymi sprawami — ocenia Joanna Wolf.

Dodaje też, że laureaci poprzednich edycji, zwłaszcza tej z 2008 r., mogli być rozczarowani. Zwykle "Grunt na medal" znajdował inwestora w ciągu roku. Ale w 2009 r. było ciężko o nowe projekty, więc mimo zwiększonej promocji gruntów przez PAIIZ niewielu się to udało. Z 16 laureatów, cztery gminy zdobyły inwestorów. W przypadku sześciu trwają rozmowy z firmami.

Na dodatek liczba działek przeznaczonych pod inwestycje w Polsce jest ograniczona. W bazie PAIIZ, w której są także oferty specjalnych stref ekonomicznych czy parków przemysłowych (nie mogą brać udziału w konkursie), jest 1,3 tys. rekordów. Stąd terenów przygotowanych pod inwestycje nie przybywa skokowo.

Na konkurs napłynęło 124 nowych ofert. 13 działek brało udział w konkursie w 2005 r., 16 w edycji z 2007 r., a 20 w 2008 r.

Zwycięzców poznamy w październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu