Grunt to dobry program

Jakie są różnice między studiami MBA na różnych uczelniach

Studia MBA dla jednych są uzupełnieniem wiedzy, dla innych przepustką do kariery. Czy różnice w programach są na tyle duże, że należy im się dokładnie przyglądać? Zdaniem Jakuba Leszczyńskiego, redaktora naczelnego serwisu MBA Portal, każdy program jest inny, każda uczelnia kładzie nacisk na inne przedmioty, inaczej je układa, czasem inaczej nazywa.

— Jeśli jednak spojrzymy na różne studia MBA z perspektywy zakresu tematycznego, to widać, że programy zaczynają się upodabniać. Na studiach typu Executive MBA pojawiają się między innymi przedmioty związane z ogólną teorią zarządzania, marketingiem, zarządzaniem strategicznym, a każdy program kończy się projektem. Różnice dotyczą bardziej ułożenia programu — tłumaczy Jakub Leszczyński.

Według Justyny Wojtuń, dyrektora programu MBA przy Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, w Polsce różnica między programami Executive MBA a General MBA praktycznienie istnieje. Wynika to głównie z tego, że uczelnie oferują programy MBA w systemie zaocznym i w większości wymagają kilkuletniego doświadczenia na stanowiskach kierowniczych.

Czy jednak tańsze studia Executive MBA gwarantują odpowiednią jakość kształcenia?

— Różnice cen mają różne powody. Programy Executive MBA są droższe, bo są przeznaczone dla doświadczonej kadry kierowniczej i bardziej rozbudowane. Na cenę wpływa też to, czy program jest międzynarodowy, czyli organizowany wraz z zagranicznym partnerem. Trudno jednak powiedzieć, czy cena przekłada się na jakość, bo programy MBA w ogóle mają wysoki poziom nauczania — twierdzi Jakub Leszczyński.

— Prawdziwą wartość studiów MBA stanowi głównie program nauczania i jego dostosowanie do światowych problemów gospodarczych. Najlepsze przygotowanie do zarządzania przedsiębiorstwem w dobie wszechobecnej globalizacji dają programy typu general, które kształcą wysokiej klasy menedżerów, gotowych do podjęcia wyzwań w firmach niezależnie od branży — uważa z kolei Justyna Wojtuń.

Dodaje też, że wielu studentów oczekuje od studiów MBA gotowych rozwiązań, które mogliby zastosować w codziennej pracy. Tymczasem powinny one być dla nich inspiracją do szukania nowych rozwiązań, które sprawdzą się u nich w firmie.

Skoro cena nie musi być najważniejsza, to na co zwrócić uwagę przy wyborze programu?

Jakub Leszczyński uważa, że najlepiej przejrzeć jak najwięcej źródeł informacji m.in. rankingi , artykuły, strony internetowe, wybrać dwie, trzy oferty najodpowiedniejsze cenowo i dopiero wtedy porównać programy, kierując się swoimi potrzebami i opiniami absolwentów.

— Dobrze zainwestowane pieniądze, to znaczy dobry program MBA, często droższy od innych. Powinien być aktualizowany co najmniej co dwa lata. Najlepsze programy MBA mają uczelnie amerykańskie i niektóre szkoły europejskie. Szczególną uwagę zwracają na strategiczne zarządzanie i przywództwo w środowisku międzynarodowym. Na takich studiach uczy się o sprawach, które w Europie właśnie wchodzą w życie lub dopiero będą wprowadzane. Kadra menedżerska po takim programie jest dobrze przygotowana i bardziej otwarta na zmiany, które są nieuniknione — wskazuje Justyna Wojtuń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Grunt to dobry program