Grupa Azoty ZAK z mniejszym zyskiem

  • DI
opublikowano: 01-09-2018, 14:09

W pierwszym półroczu zysk netto Grupy Azoty ZAK S.A wyniósł 32 mln złotych. W analogicznym okresie roku ubiegłego spółka odnotowała zysk na poziomie 44 mln złotych.

Tegoroczny zysk został wypracowany przy przychodach na poziomie 929 mln złotych. W ubiegłym roku przychody zakładu w Kędzierzynie-Koźlu w pierwszym półroczu osiągnęły wynik 880 mln złotych.

"Osiągnięty w pierwszym półroczu 2018 roku wynik został wypracowany pomimo negatywnych tendencji panujących na rynku nawozowym i surowcowym, takich jak rekordowe ceny gazu ziemnego, niesprzyjające warunki pogodowe oraz spadek cen produktów nawozowych. Dodatkowo na sytuację w segmencie OXO wpłynęły problemy technologiczne, które ograniczyły produkcję, w konsekwencji czego spółka ogłosiła siłę wyższą" - napisano w komunikacie.

Jak zaznacza Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., spółka stanęła przed globalnymi wyzwaniami, które dotknęły większość producentów nawozów i chemikaliów. Lipkowski zalicza do nich m.in. konieczność minimalizowania wpływu cen surowców i dywersyfikacji źródeł przychodu.

"Reagujemy na uwarunkowania branży nawozowej, jednocześnie koncentrując się na rozbudowie oferty segmentu OXO i zwiększeniu jego mocy produkcyjnych. Osiągane przez spółkę wyniki potwierdzają słuszność obranego kierunku. Powodem do zadowolenia może być z pewnością sprzedaż wolumenowa produktów segmentu OXO, która w tym kwartale wzrosła o 16 proc. w stosunku do analogicznego kwartału 2017 roku" - podkreśla Lipkowski.

Jak informuje GK ZAK w kędzierzyńskiej spółce realizowana jest inwestycja zwiększenia poziomu produkcji flagowego plastyfikatora Oxoviflex oraz budowa niskotonażowej instalacji estrów specjalistycznych, która pochłonie 54,6 mln zł. Wśród najważniejszych zadań segmentu nawozowego wymienia modernizację węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku, której budżet opiewa na kwotę 180 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu