Grupa pompowała kursy na GPW

KZ
opublikowano: 06-11-2012, 17:54

Rynkowy nadzorca zidentyfikował graczy, którzy do niebotycznych poziomów wywindowali kursy Elkopu Energy i Atlantisu.

Jak szybko podnieść kurs giełdowej spółki o 150, a nawet 2000 proc.? Komisja Nadzoru Finansowego sprawdziła, jak napompowano wycenę dwóch spółek z portfela Mariusza Patrowicza. Zidentyfikowano grupę inwestorów (w przypadku Elkopu Energy tworzyły ją dwie osoby handlujące z pięciu rachunków, w Atlantisie – osiem osób; ich nazwisk nie ujawniono), której członkowie – według informacji komisji – współdziałali ze sobą i nie stronili od zawierania transakcji między sobą (to tzw. wash trade).

Zobacz więcej

Mariusz Patrowicz, kontrolujący Elkop Energy i Atlantis, po zawieszeniu notowań spółek mówił, że nie rozumie decyzji KNF i że godzi ona w interes drobnych akcjonariuszy (Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu")

Łączna liczba akcji będąca w posiadaniu grupy inwestorów nie zmieniała się, dynamicznie zmieniał się za to kurs. Notowania Elkopu Energy od debiutu w lipcu do początku października urosły 20-krotnie, Atlantisu w niespełna miesiąc o 144 proc. (później straciły połowę wartości). Handel obydwoma walorami zawieszono na wniosek KNF na miesiąc.
Urzędnicy są przekonani, że doszło do manipulacji, a okoliczności towarzyszące notowaniom akcji obu firm można zakwalifikować jako typowe „pump and dump”, czyli podbijanie kursu po to, by upchnąć walory nieświadomymi ryzyka inwestorom.
Komisja skierowała do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Na cenzurowanym KNF znaleźli się nie tylko grający na Elkopie i Atlantisie, ale też Aviva PTE, MCI Capital TFI i InterRisk TU. Fundusz emerytalny dostał w sumie 140 tys. kary, w tym 40 tys. zł za opóźnienie w podaniu informacji o zmianie stanu posiadania akcji Getin Holding. Słono za zaniedbanie obowiązków informacyjnych przyjdzie też zapłacić MCI Capital – 350 tys. zł to kara za niezawiadomienie KNF w ustawowym terminie o wszczęciu postępowania sądowego dotyczącego umowy objęcia przez trzy osoby fizyczne nowych akcji towarzystwa. [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa pompowała kursy na GPW