Grupa wraca do gry

Katarzyna Jaźwińska
28-09-2004, 00:00

Menedżerowie szczecińskiego holdingu stoczniowego próbują odzyskać władzę w Centromorze. Na razie mają zgodę na zwołanie walnego.

Grupa Przemysłowa (GP), akcjonariusz Stoczni Szczecińskiej Porta Holding w upadłości (PH) i Centromoru, dawnej centrali handlu zagranicznego, stara się odzyskać władzę w obu spółkach. Wygrała już walkę o kierowanie Portą Holding, ponieważ szczeciński sąd okręgowy uznał, że menedżerów grupy należy wpisać do rejestru sądowego jako zarząd holdingu. Teraz grupa stara się odbić Centromor, w którym ma 52 proc. walorów.

— Wnioskowaliśmy o zwołanie walnego Centromoru. Jego zarząd zgodził się — mówi Krzysztof Piotrowski, współwłaściciel GP i szef Porty Holding.

Walne odbędzie się 14 października. Grupa Przemysłowa chce zmienić radę nadzorczą i zarząd spółki. Krzysztof Piotrowski, który jeszcze trzy miesiące temu był wiceprezesem Centromoru, twierdzi jednak, że raczej nie wróci do zarządu. Podkreśla jednak, że GP postara się zmienić przedstawicieli władz firmy. Czemu? Menedżerowie nie zgadzają się z wyeliminowaniem ich latem tego roku i z rady, i z zarządu. Trzeba przypomnieć, że wówczas GP została pozbawiona możliwości głosowania.

— Pozbawiliśmy Grupę Przemysłową głosu na walnym, ponieważ, zgodnie z decyzjami sądów, należące do niej akcje zostały zastawione na rzecz syndyka Porty Holding — mówił w sierpniu Ryszard Ferworn, prezes Centromoru.

W konsekwencji menedżerowie zostali wykluczeni z rady i zarządu.

Tymczasem przedstawiciele GP podkreślają, że zastawienie akcji nie pozbawia ich możliwości wykonywania praw korporacyjnych. Jako przykład podają Portę Styl (spółka zależna PH), w której sąd wpisał do rejestru władze spółki wybrane przez menedżerów, a nie syndyka. Kolejny przykład to dysponowanie akcjami Ispat Polska Stal. Tu inwestor zastawił część akcji spółki na rzecz skarbu państwa, nadal jednak jest ich właścicielem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa wraca do gry