Gryfino zbroi się dla inwestorów

MBE
15-02-2011, 12:10

Zachodniopomorskie miasto szykuje dla przedsiębiorców 60 ha uzbrojonych terenów. Można zgarnąć kontakt za kilkadziesiąt milionów złotych.

Sąsiadujące z Niemcami Gryfino zerka na zagranicznych inwestorów. Jeszcze w tym roku będzie mogło im zaproponować prawie 60 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych, objętych Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Na inwestycji już można zarobić - miasto ogłosiło przetarg na roboty budowlane. Potrzebny jest wykonawca, który dokończy budowę kanalizacji, doprowadzi do strefy wodę i prąd oraz zbuduje drogi. Oferty można składać do 01.03.2011 r. Wartość tego zamówienia szacowana jest na 40 mln zł, miasto dostało na nią 5 mln EUR (19,5 mln zł) dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Park Regionalny, bo taką nazwę nosi podstrefa, znajduje się 10 km od Gryfina.
- To wymarzony teren inwestycyjny. Jest położony przy skrzyżowaniu autostrady A6 z budowaną drogą ekspresową S3, 40 km od lotniska w Goleniowie, 20 km od granicy z Niemcami i 100 km od portu w Świnoujściu - wymienia Henryk Piłat, burmistrz Gryfina.
I dodaje, że już zgłaszają się drobni przedsiębiorcy zainteresowani działalnością w podstrefie. Miasto czeka jednak na inwestora strategicznego.
- Moim marzeniem jest znalezienie przedsiębiorcy z branży wysokich technologii - motoryzacyjnej lub elektronicznej. Mamy do dyspozycji duży teren, więc zależy nam, żeby zajął go jeden duży inwestor, wokół którego powstałyby mniejsze przedsiębiorstwa. Problemem i Szczecina, i Gryfina jest brak oferty dla młodych ludzi z wysokim wykształceniem. Pojawienie się takiego inwestora pomogłoby go rozwiązać - mówi burmistrz Piłat.

Samorząd chciałby znaleźć go do czerwca tego roku i zaproponować mu wspólną inwestycję - budowę układu drogowego. Jak tłumaczy Henryk Piłat - to lepsze rozwiązanie niż budowa dróg przez miasto.
- Nasz miejscowy plan zagospodarowania zakłada układ drogowy, ale aż prosi się, żeby inwestor sam go wybudował przy naszym udziale finansowym, tak by odpowiadał jego potrzebom - mówi burmistrz Piłat.
Gryfino już promuje swoją ofertę na zagranicznych targach, ma też stały kontakt z Polską Agencją Inwestycji Zagranicznych.
- Wynajęliśmy w Niemczech firmę, która poszukuje tam dla nas inwestora. Duże nadzieje wiążę również ze zbliżającym się wyborami. Parlamentarzyści zazwyczaj wykazują się w tym czasie większą aktywnością, liczę, że włączą się w te poszukiwania - przyznaje Henryk Piłat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Gryfino zbroi się dla inwestorów