Wyzwania nowej rzeczywistości

  • Materiał partnera
opublikowano: 14-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do pogoni za rentownością, efektywnością i ekspansją na kolejne rynki – oczywistymi priorytetami każdej nowoczesnej firmy z dużymi ambicjami – doszły obecnie nowe cele, związane przede wszystkim z troską o środowisko, otoczenie społeczne czy przejrzystość działania, które niejednokrotnie nie współgrają z tym, co do niedawna wydawało się naturalną ścieżką rozwoju globalnej organizacji.

Pandemia i przerwane łańcuchy dostaw sprawiły, że offshoring jest coraz powszechniej zastępowany nearshoringiem lub onshoringiem. Geopolityka i jej najbardziej brutalny przejaw – wojna – w niespotykanej dotąd skali skłoniły większość właścicieli firm i zarządzających biznesami do wyboru przyzwoitości zamiast zysków, aktywów, udziałów rynkowych i efektów skali. O wadze kwestii klimatycznych, odchodzenia od paliw kopalnych, czy wdrażania rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego nie trzeba już nawet wspominać, ich potwierdzeniem jest szybko rosnące znaczenie ESG.

Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu
Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu

Co najważniejsze, te nowe standardy mają realne przełożenie na decyzje kontrahentów, instytucji finansujących i klientów. Doskonale to dostrzegamy z pozycji grupy chemicznej będącej jednym z największych polskich eksporterów i inwestorów zagranicznych, której produkty docierają na wszystkie kontynenty, a jej ślad węglowy jest skrupulatnie liczony przez partnerów biznesowych i interesariuszy.

Podstawą naszej ambitnej i wielokrotnie nagradzanej strategii ESG jest transformacja energetyczna, stojąca pod znakiem realizacji podstawowego celu długookresowego Ciechu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 r. Natomiast niemniej ważne są dla nas także kwestie związane z rozwojem kapitału społecznego i ludzkiego. Podzielamy bowiem pogląd świata biznesu, wyrażony w wynikach badania PwC „CEO Survey”, że w największym stopniu na zmianę rentowności firm wpłyną nie rewolucja w energetyce czy perturbacje związane z łańcuchami dostaw, ale właśnie kwestie związane z niedoborem siły roboczej i umiejętności. Dlatego tak ważnym elementem naszych działań od 2019 r. jest budowa winning culture poprzez inwestowanie w rozwój pracowników, przyciąganie talentów, budowanie długofalowego zaangażowania pracowników oraz ownership mentality.

Nowa rzeczywistość wymaga od przedsiębiorców i menadżerów budowania wiarygodności na wielu płaszczyznach. W obliczu wyzwań, przed którymi stoi świat, rosnąca rola ESG to jeden z bardziej optymistycznych trendów, szczególnie kiedy myślimy o tym, w jakim stanie zostawimy po sobie planetę przyszłym pokoleniom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu

Polecane