Oto najlepsze spółki z warszawskiej giełdy

opublikowano: 14-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Siostrzane spółki Ryvu i Selvita zdominowały ranking Giełdowa Spółka Roku 2022. Tym razem wygrała ta pierwsza, bo lepiej postrzegana jest jej innowacyjność.

W 2019 r. dawna Selvita wydzieliła biznes usługowy, a dotychczasowa spółka, przemianowana na Ryvu Therapeutics, skupiła się na poszukiwaniu skutecznych leków. Obie firmy na tyle przypadły do gustu analitykom i zarządzającym aktywami, że od tego czasu każda z nich triumfowała w rankingu Giełdowa Spółka Roku. Tytuł za 2020 r. przypadł Selvicie, a za 2022 r. Ryvu, które wyprzedziło siostrę o niespełna 1,4 pkt (w skali 1-100). O zwycięstwie w 24 edycji rankingu “Pulsu Biznesu” zdecydowały przede wszystkim oceny w kategorii innowacyjność. Finansiści dali Ryvu notę bliską ideału - 97,8 pkt na 100 możliwych, a Selvicie 90,18 pkt.

Czytaj także:

I MIEJSCE Ryvu pokazuje potencjał biotechnologii

II MIEJSCE Selvita, czyli pochwała konsekwencji

III MIEJSCE XTB stoi doświadczoną kadrą i solidnym IT

Wejdź na stronę gsr.pb.pl i poznaj laureatów>>

W pozostałych czterech kategoriach, składających się na końcową notę, różnice były niewielkie. Zdaniem ponad stu ekspertów Selvita ma nieco bardziej kompetentny zarząd niż Ryvu i w ubiegłym roku miała trochę więcej sukcesów. Firmę kierowaną przez Pawła Przewięźlikowskiego można natomiast stawiać za wzór relacji inwestorskich, a jej perspektywy rysują się minimalnie lepiej niż podmiotu, na czele którego stoi Bogusław Sieczkowski.

Na podium pierwszy raz w historii stanął XTB Dom Maklerski, który prężnie się rozwija, zdobywa rzesze klientów, co przekłada się na rekordowe notowania i zyski. Zgodnie z deklaracją zarządu znaczna część wyniku ma trafić do kieszeni akcjonariuszy w postaci dywidendy i buy backu. Eksperci przyznali spółce relatywnie najwyższe oceny w kategoriach kompetencje zarządu i sukces w 2022 r.

W czołowej dziesiątce znalazły się ponadto: technologiczne R22, operator kart sportowych Benefit Systems, Synektik, dostawca produktów i rozwiązań IT dla medycyny, informatyczne Asseco South Eastern Europe, dystrybutor części do aut Inter Cars, paliwowy Unimot i kolejny reprezentant branży związanej z ochroną zdrowia - Voxel. W awangardzie GPW zabrakło tym razem święcących triumfy w poprzednich latach spółek przemysłowych (Grupa Kęty spadła z drugiego na 19 miejsce), modowych (LPP, zwycięzca rankingu za 2021 r., znalazł się na 23 miejscu), banków (ING, trzeci w ubiegłym roku, spadł na 41 miejsce) czy producentów gier (CD Projekt był dopiero 76, z tej branży najwyższe oceny zebrał Creepy Jar, który sklasyfikowano na 11 miejscu).

W szerokiej czołówce próżno szukać spółek z udziałem skarbu państwa - okupują one dolne rejony tabeli (najwyżej - na 99 miejscu - sklasyfikowana została PGE), razem ze spółkami takimi, jak CCC, Ten Square Games czy Mercator, dla których ostatnie miesiące nie były udane.

Spółką, która zanotowała największy awans w rankingu GSR 2022, jest Synektik, triumfator w kategorii sukces w 2022 r. W porównaniu z zestawieniem sprzed roku firma kierowana przez Cezarego Kozaneckiego przesunęła się o 60 pozycji w górę. Znaczący awans – ze 110 na 54 miejsce, a więc z niemal końca stawki do jej środka – zanotował Eurocash, o 52 pozycje w górę podskoczył Sanok, a o 50 – ZE PAK. Poprawiły się też oceny Benefitu Systems, co pozwoliło wejść do pierwszej dziesiątki.

W porównaniu z poprzednią edycją rankingu uwagę zwraca pogorszenie ocen dla ING Banku Śląskiego (w 2021 r. zajął 3 miejsce, w 2022 r. dopiero 41), DataWalk (spadek z 40 na 81 miejsce), Mo-Bruku (z 8 na 54), Shopera (z 4 na 51 i Celon Pharmy (z 6 na 73).

Jak powstał ranking

Badanie zostało zrealizowane przez „Puls Biznesu” na próbie 103 osób (68 analityków i 35 zarządzających). Oceniali oni 140 spółek wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 według stanu na koniec listopada 2022 r. Eksperci wypełniali ankietę online, zawierającą spersonalizowany zestaw spółek, które pokrywają analitycznie. Uczestnik sondażu oceniał od kilku do kilkudziesięciu spółek (średnio 10), a badanie przeprowadzono od 5 stycznia do 13 lutego 2023 r.).

Eksperci oceniali w skali 1-7 (według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielonych punktów) swój poziom znajomości spółki, a także: kompetencje zarządu, perspektywy rozwoju, innowacyjność produktów i usług, sukces spółki w 2022 r., jakość relacji z inwestorami. Te pięć kategorii stanowiło podstawę wyliczenia rankingu głównego. Dla jego przejrzystości uśrednione oceny przeliczono na punkty w skali 1-100. Dodatkowo w badaniu zapytaliśmy o to, czy daną spółkę eksperci uważają za dobrą inwestycję. Poprosiliśmy też o spontaniczne wskazanie atrakcyjnych inwestycyjnie akcji firm z NewConnect oraz spółki, która najbardziej poważnie podchodzi do kwestii ESG. W rankingu uwzględniliśmy tylko spółki, które oceniło co najmniej trzech ekspertów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane