GTC zachwala najemców

KSA
opublikowano: 18-05-2009, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Deweloper zwiększył przychody z najmu. Wysoka jakość klientów i podpisanych z nimi umów ma mu pomóc na trudniejszym rynku.

Deweloper zwiększył przychody z najmu. Wysoka jakość klientów i podpisanych z nimi umów ma mu pomóc na trudniejszym rynku.

Zarząd GTC wyraźnie podkreśla w raporcie kwartalnym, jak duża panuje teraz niepewność co do wycen powierzchni komercyjnych i przyszłych trendów rynkowych. Zaznacza, że ta niestabilność może powodować znaczne wahania wartości nieruchomości. Deweloper wierzy jednak, że jest w stanie w dużym stopniu obronić się przed tymi negatywnymi czynnikami. Pomóc ma mu wysoka jakość najemców oraz podpisane z nimi długoterminowe umowy.

Rozpoczęcie tzw. okresów czynszowych w nowo oddanych w I kwartale budynkach przełożyło się na wzrost przychodów z najmu o 47,5 proc. — do 21,5 mln EUR — w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. GTC zaksięgowało też w I kwartale 23,7 mln EUR przychodów z działalności na rynku mieszkaniowym — oddano do użytku kolejny etap warszawskiego "Osiedla Konstancja" oraz apartamenty Rose Garden w Bukareszcie i Park Apartments w Belgradzie.

Ogólnie przychody GTC wzrosły rok do roku o 183 proc., do 42,5 mln zł. Deweloper rozczarował jednak wynikiem netto. Zysk przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej spadł o aż 94 proc. i wyniósł zaledwie 2,1 mln zł.

Negatywnie wpłynął nań głównie wzrost rezerwy na podatek dochodowy, spowodowany osłabieniem złotego oraz wzrost stóp kapitalizacji, który poskutkował spadkiem wartości ukończonych inwestycji. Wpływ tych czynników zniwelowano nieco przeszacowaniem do wartości godziwej nieruchomości w trakcie realizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane