GTC zaskoczyło branżę

opublikowano: 21-03-2018, 22:00

Wyniki właściciela i zarządcy nieruchomości komercyjnych w Europie przewyższyły oczekiwania rynku.

Globe Trade Centre (GTC) może zaliczyć miniony rok do udanych. Przychody spółki z najmu i usług wzrosły do 123 mln EUR z 114 mln EUR w 2016 r. Firma pochwaliła się także znaczną zwyżką zysku netto z aktualizacji wartości aktywów — z 85 mln EUR do 149 mln EUR. Całkowita wartość nieruchomości GTC natomiast sięgnęła 1,96 mld EUR i była o 21 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Thomas Kurzmann, prezes GTC, twierdzi, że na wzrost przychodów spółki z najmu wpłynęły zeszłoroczne zakupy Belgrade Business Center w Belgradzie i Cascade Office w Bukareszcie.
Zobacz więcej

OPŁACALNE INWESTYCJE

Thomas Kurzmann, prezes GTC, twierdzi, że na wzrost przychodów spółki z najmu wpłynęły zeszłoroczne zakupy Belgrade Business Center w Belgradzie i Cascade Office w Bukareszcie. Fot. Marek Wiśniewski

W 2017 r. spółka rozpoczęła budowę pięciu obiektów o powierzchni najmu 128 tys. mkw. (w Budapeszcie, Bukareszcie, Sofii i Zagrzebiu), z czego ponad 49 tys. mkw. zostanie oddanych do użytku w 2018 r.

— W tym roku utrzymamy dynamikę wzrostu i spodziewamy się ukończenia kolejnych inwestycji. Zakładamy też zakup kolejnych nieruchomości, które pomogą nam osiągnąć rekordowe wyniki. Udało nam się nabyć atrakcyjne grunty w centrum biznesowym w Budapeszcie, Sofii i Zagrzebiu, które umożliwią dalszą ekspansję. Zakładamy utrzymanie wzrostu na dotychczasowym poziomie na wszystkich rynkach — mówi Thomas Kurzmann, prezes GTC.

Erez Boniel, dyrektor finansowy spółki, zapewnia, że jest ona coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów.

— Nasze przepływy z działalności operacyjnej stale rosną. Wraz z ukończeniem dwóch inwestycji pod koniec 2017 r., a także biorąc pod uwagę planowane oddanie kolejnych w ciągu 18 miesięcy, jesteśmy w stanie zapewnić silniejszy wzrost dywidendy niż ten komunikowany w ubiegłym roku.

Jesteśmy spokojni co do naszej ścieżki rozwoju, dlatego rekomendujemy wypłatę dywidendy z zysku za 2017 r. w wysokości 0,33 zł na akcję. Oznacza to wzrost jej wartości o 22 proc. Tak jak w poprzednich okresach, sugerujemy umożliwienie akcjonariuszom zainwestowania dywidendy w nowe akcje GTC — mówi Erez Boniel.

Analitycy przyznają, że wyniki spółki przewyższyły rynkowe oczekiwania, zwłaszcza w IV kw. 2017 r., gdy GTC wypracowało 44,6 mln EUR zysku netto.

— Konsensus rynkowy zakładał 35,7 mln EUR — podkreśla Adrian Kyrcz, analityk z DM BZ WBK.

Wyższy od oczekiwań był także zysk netto z aktualizacji wartości aktywów.

— Dotyczył on głównie Galerii Północnej, oddanej do użytku w III kw. 2017 r. i zapewne będzie niższy w roku bieżącym. Nie zmienia to naszej opinii, że perspektywy spółki na najbliższy rok są optymistyczne — mówi Piotr Zybała, analityk finansowy DM mBanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu