GTC zwleka z wejściem na parkiet

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 28-09-2000, 00:00

GTC zwleka z wejściem na parkiet

Z powodu sytuacji na giełdzie Globe Trade Centre zrezygnował z wprowadzenia akcji na rynek podstawowy. Spółka nie wyklucza jednak debiutu na GPW. Nie musi to być jednak rynek podstawowy.

W przekazanym wczoraj komunikacie GTC poinformował, że otrzymał od CDM Pekao SA, głównego zarządzającego ofertą, rekomendację co do wstępnego przydziału oraz ostatecznej liczby akcji serii C, które mają zostać zaoferowane inwestorom. Stwierdza ona m.in., że księga popytu zbudowana w transzy inwestorów instytucjonalnych oraz zgłoszony na walory przedsiębiorstwa popyt w transzy inwestorów indywidualnych nie spełniają celów publicznej emisji, a w szczególności warunków wymaganych do wprowadzenia spółki do obrotu na rynku podstawowym giełdy.

Nie przydzielać akcji

W związku z tym CDM Pekao zarekomendował wstępnie nie przydzielać żadnych akcji i przesunąć wszystkie papiery z transzy inwestorów indywidualnych do transzy inwestorów instytucjonalnych — czytamy w komunikacie.

W przeciwnym razie inwestorzy indywidualni znaleźliby się w trudnej sytuacji. Ten zabieg pozwoli im szybciej odzyskać pieniądze.

Już wczoraj drobni nabywcy mogli oni odbierać wpłacone pieniądze. Nie jest to bez znaczenia dla inwestorów, którzy wzięli kredyty na zakup akcji przedsiębiorstwa.

Plany nadal aktualne

Decyzja zarządu spółki o rezygnacji z wprowadzenia akcji do obrotu na rynku podstawowym nie przekreśla jednak jej planów giełdowych. Jak się dowiedzieliśmy, nie musi to być jednak rynek podstawowy. Nie najlepsza koniunktura na giełdzie oraz ograniczone zainteresowanie inwestorów emisją spowodowało, że spółka na razie nie spełnia warunków dopuszczeniowych na ten rynek. Niewykluczone, że zamiast na głównym parkiecie, akcje przedsiębiorstwa zadebiutują wcześniej na rynku wolnym.

Czasu jednak jest niewiele. Prospekt spółki ważny jest do końca roku. Do tego czasu może się poprawić koniunktura na rynku. Na razie GTC zdecydowało się na przedłużenie terminu przyjmowania zapisów w transzy inwestorów instytucjonalnych do 26 października. W wyniku przesunięcia walorów zostanie zaoferowanych im 3475 tys. papierów z ceną emisyjną 81,6 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GTC zwleka z wejściem na parkiet