GUC: mniej opłat manipulacyjnych

Mirosława Wszelaka
opublikowano: 08-08-2000, 00:00

GUC: mniej opłat manipulacyjnych

25 różnych opłat manipulacyjnych, pobieranych na granicy, ma zostać zniesionych do końca tego roku. Takie zobowiązanie Głównego Urzędu Ceł wynika z konieczności dostosowania polskiego kodeksu celnego do wymogów unijnych. Operacja ta będzie kosztować budżet państwa około 284 mln zł. W kodeksie Wspólnot nie występuje pojęcie „opłat manipulacyjnych”.

— Dostosowując swoje przepisy celne Polska będzie musiała zrezygnować z pobierania większości istniejących opłat. Warunkiem jest przedstawienie przez stronę unijną listy opłat, jakie istnieją na granicy UE. Takiej listy nie otrzymaliśmy do dzisiaj. Wycofujemy się więc w pierwszej kolejności z tych opłat, które sami uznajemy za niezgodne z Układem Europejskimi i standardami UE — mówi Małgorzata Słojewska z Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów.

Do tej pory zlikwidowano opłaty m.in. za badanie dokumentów (18 zł), kontrolę środków transportu (12 zł.), potwierdzenie pochodzenia towaru (50 zł) oraz zgodę na tranzyt na wniosek strony (100 zł). W przyszłości — zdaniem pracowników GUC — ma być zniesiona najbardziej korupcjogenna opłata za konwojowanie (2,5 zł za km.). MIR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosława Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / GUC: mniej opłat manipulacyjnych