GUS: inflacja w lutym wyniosła 2,1 proc.

PAP, DI
opublikowano: 2026-03-13 10:09

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły rdr o 2,1 proc., a w porównaniu z ub. miesiącem wzrosły o 0,3 proc., podał Główny Urząd Statystyczny. Rynek oczekiwał: 2,1 proc. rdr i 0,3 proc. mdm.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Inflacja w styczniu po rewizji wag wyniosła 2,1 proc. w ujęciu rocznym i 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym. Przed rewizją wag szacowano ją na 2,2 proc. w ujęciu rocznym i 0,6 proc. w ujęciu miesięcznym.

GUS, podobnie jak w latach ubiegłych, w lutym br. dokonał aktualizacji systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. System wag oparty jest na strukturze wydatków gospodarstw domowych na zakup towarów i usług konsumpcyjnych z roku poprzedzającego rok badany, obecnie 2025 r.

W strukturze wydatków gospodarstw domowych wzrósł udział w zakresie: użytkowania mieszkania lub domu, zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną, gaz i inne paliwa, rekreacji, sportu i kultury, zdrowia, ubezpieczeń i usług finansowych oraz żywności i napojów bezalkoholowych.

Obniżył się udział wydatków w zakresie: transportu, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego, odzieży i obuwia, informacji i komunikacji, restauracji i usług zakwaterowania, higieny osobistej, ochrony socjalnej oraz pozostałych towarów i usług oraz edukacji.

Możesz zainteresować się również: