GUS: Inflacja w marcu wyniosła 4,1 proc. r./r. wobec oczekiwanych 4,2 proc.

ISB
opublikowano: 15-04-2008, 14:09

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu o 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w  ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,1 proc., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie we wtorek. W lutym inflacja roczna wyniosła 4,2 proc. r./r.

W marcu największy wzrost odnotowano w kategorii "paliwa do prywatnych środków transportu" - o 10,1 proc. r./r. oraz "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 7,7 proc. r./r.

Wśród produktów żywnościowych największe wzrosty w ujęciu miesięcznym odnotowały: drób (2,6 proc.) i owoce (o 2,5 proc.), warzywa i tłuszcze roślinne (po 1,6 proc.) - w tym oleje roślinne o 2,6 proc.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w marcu br. o 0,3 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,6 proc.). Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,9 proc.). Wywóz nieczystości (śmieci) podrożał o 0,7 proc., koszty zarządu i administracji nieruchomością o 0,6 proc., a zaopatrywanie w wodę - o 0,5 proc. Podniesiono również opłaty za najem mieszkania (o 0,4 proc.)" - podał GUS.

"Ceny w zakresie transportu były wyższe w marcu br. o 0,8 proc. Podrożały paliwa do prywatnych środków transportu - o 1,3 proc. Więcej należało zapłacić za usługi transportowe (o 0,7 proc.), w tym za pasażerski transport kolejowy - o 2,2 proc." - czytamy dalej.

Z kolei opłaty związane z łącznością utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w lutym br. Niższe były ceny sprzętu telekomunikacyjnego (o 1,2 proc.). Za usługi internetowe płacono o 0,2 proc. więcej niż w lutym br.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 11 ekonomistów wynikało, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w tym miesiącu o 4,1-4,3 proc., przy średniej na poziomie 4,18 proc. Natomiast resort finansów szacuje marcowy poziom wskaźnika CPI na 4,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu