GUS: Pogorszenie klimatu koniunktury w przemyśle w marcu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-03-2005, 16:21

Ogólny klimat koniunktury w marcu w przetwórstwie przemysłowym pogorszył się do plus 6 z plus 10 w lutym - podał we wtorek badający koniunkturę GUS. Poprawę koniunktury sygnalizuje 24 proc. badanych przedsiębiorstw wobec 27 proc. w lutym, a jej pogorszenie - 18 proc. wobec 15 proc. w lutym. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ogólny klimat koniunktury w marcu w przetwórstwie przemysłowym pogorszył się do plus 6 z plus 10 w lutym - podał we wtorek badający koniunkturę GUS. Poprawę koniunktury sygnalizuje 24 proc. badanych przedsiębiorstw wobec 27 proc. w lutym, a jej pogorszenie - 18 proc. wobec 15 proc. w lutym. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest pozytywna, choć gorsza od przedstawionej w lutym i gorsza od oceny z analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Złożyły się na to bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącej produkcji i sytuacji finansowej przedsiębiorstw, wynikające z utrzymujących się ograniczeń portfela zamówień na wyroby przemysłowe" - napisał GUS w komentarzu do badania.

GUS dodał, że obserwowane w marcu ograniczanie bieżącego portfela zamówień jest nieznacznie mniejsze niż w poprzednim miesiącu, na co głównie wpływa zmniejszenie ograniczenia zagranicznego portfela zamówień.

"W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują wzrostu przyszłego portfela zamówień w skali zbliżonej do prognozowanej przed miesiącem. Bieżąca produkcja jest zmniejszana w stopniu większym niż w lutym. W najbliższych miesiącach może nastąpić jej wzrost, bardziej znaczący niż prognozowano przed miesiącem" - napisał GUS.

Notowany w lutym niewielki nadmiar zapasów wyrobów gotowych w marcu nieznacznie zmniejsza się.  Według GUS, opóźnienia przy ściąganiu należności od kontrahentów powodują wzrost trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych i w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawić w nieznacznym tylko stopniu.

GUS przewiduje, że skala zwolnień pracowników zmniejszy się nieco w stosunku do poziomu sygnalizowanego w prognozie z lutego, a ceny produkowanych wyrobów mogą w najbliższych trzech miesiącach zmaleć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane