Czytasz dzięki

GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,8 proc.

ISBNews
opublikowano: 18-06-2015, 14:14

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 1,8% r/r w maju br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,5%.

Prognozy 13 ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews, wahały się od 0,0% do 4,5% wzrostu, przy średniej na poziomie 1,69% wzrostu.

Sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 4,7% r/r i zwiększyła się o 0,5% w ujęciu miesięcznym.

GUS podał wcześniej, że w całym 2014 r. sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 3,3% r/r.

Największy spadek sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r) w maju br. odnotowano w dziale "pozostałe" - o 10% oraz "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 8%, wynika z komunikatu GUS.

Wzrost r/r odnotowano w działach "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 19,7%, "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 11,4%, "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 9,2%, "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (tj. głównie sklepy wielkopowierzchniowe) - o 8,2%, "tekstylia, odzież, obuwie" - o 6,4%, "meble, RTV, AGD" - o 3,9% oraz "żywność, napoje, wyroby tytoniowe" - o 2,4%.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane