Gwiazdy w polskim Davos

  • Materiał partnera
opublikowano: 28-08-2019, 22:00

W Krynicy oczekiwanych jest 4 tys. gości z 60 krajów. Wśród nich znane osobistości polskiej i światowej polityki.

O randze Forum Ekonomicznego w Krynicy najlepiej świadczy lista VIP-ów, którzy potwierdzili swój udział. Regularnie uczestniczą w nim kolejni prezydenci i premierzy Polski, a także ministrowie i wiceministrowie wszystkich najważniejszych resortów, którzy często ujawniają informacje ważne dla naszej przyszłości gospodarczej. W tym roku jedną z gwiazd będzie Frederick Benjamin „Ben” Hodges III, trzygwiazdkowy generał w stanie spoczynku wojsk amerykańskich w Europie.

W swojej karierze nadzorował wojska amerykańskie między innymi w Korei, Iraku, Pakistanie i Afganistanie. Obecnie pełni funkcję honorowego przewodniczącego w Centrum ds. Analizy Polityki Europejskiej (CEPA). Jest gorącym orędownikiem współpracy partnerskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego zdaniem źródłem dotychczasowych sukcesów NATO, jako najbardziej skutecznego sojuszu wojskowego w historii, jest jedność i spójność działań jego członków. Proponuje on koncyliacyjne podejście do spraw wagi międzynarodowej. Na pierwszym miejscu zawsze stawia kompromis. Swoim doświadczeniem i przekonaniami zamierza się podzielić z uczestnikami forum.

Bezpieczeństwo będzie w Krynicy omawiane we wszystkich możliwych aspektach, a zwłaszcza bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego swój udział zapowiedziały tuzy europejskich spółek energetycznych. Nie zabraknie wśród nich Petera Mathera, prezesa BP Europe. W Krynicy będzie m.in. uczestniczył w debacie poświęconej perspektywie energetycznej na najbliższą dekadę. Obok niego zasiądą również Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia, Pål Eitrheim, wiceprezes Equinor ASA i Mateusz Bonca, prezes Grupy Lotos.

Z naszego regionu udział potwierdził m.in. Mihaly Varga, wicepremier i minister finansów Węgier. Wcześniej był on m.in. ministrem gospodarki i ministrem ds. relacji z międzynarodowymi organizacjami finansowymi. W krynicy będzie m.in. uczestniczył w dyskusji na temat silnej Europy. „Europa silna, czyli jaka?” to zresztą temat przewodni całego tegorocznego forum. Bo choć wszyscy zgadzają się, że taka właśnie powinna być, to istotne różnice zdań pojawiają się w momencie próby określenia, na czym powinna polegać i opierać się ta siła. Czy szukać jej w jednorodności i centralizacji władzy, czy może przeciwnie — poszukiwać siły w różnorodności: narodowej, kulturowej, społecznej? Czy kierunkiem dla UE powinna być formuła federacji czy konfederacji? Niezależnie od konkluzji dyskusja z pewnością okaże się inspirująca dla zwolenników obu tych tez.

Więcej o gościach na forum: www.forum-ekonomiczne.plPartnerem publikacji jest Instytut Wschodni

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane