Hakerzy polują na małe firmy

opublikowano: 03-02-2019, 22:00

MŚP nie są gotowe na cyberataki. Do niedawna większość z nich żyła w przekonaniu, że są zbyt małe, aby cyberprzestępcy zwracali na nich uwagę.

W przypadku kradzieży danych przedsiębiorcy wolą zapłacić tańszy — wymuszony pod groźbą ujawnienia informacji o wycieku — okup hakerowi, niż wysoką karę za uchybienia związane z RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Tym samym zachęcają cyberprzestępców do kolejnych tego typu działań.

— Kwoty, jakie hakerzy próbują w ten sposób wyłudzić, nie są wysokie, mają zachęcać do „załatwienia sprawy” przez szybki przelew lub zapłatę w kryptowalucie ale przedsiębiorca, który raz zapłacił okup, z dużym prawdopodobieństwem zostanie zaatakowany ponownie. Przecież oszuści zarobili na nim łatwe pieniądze. Choć zapłata może wydawać się niewielka, to z pewnością jest znacznie większa, niż koszt skutecznej cyberochrony, na którą w modelu abonamentowym stać dzisiaj każdego — ocenia Wojciech Gołębiowski, dyrektor zarządzający firmy Veronym.

Do niedawna wśród MŚP funkcjonował mit, że ataki hakerów ich nie dotyczą, ponieważ ich przychody nie wzbudzą zainteresowania cyberprzestępców. Obecnie jednak takie myślenie jest archaiczne i nieodpowiedzialne, a dla biznesu bardzo niebezpieczne — nawet w przypadku jednoosobowej działalności.

— Zwrócił się do nas fotograf prowadzący kilkuosobową firmę, któremu hakerzy zablokowali dostęp do sesji zdjęciowej obrobionej i przygotowanej już do przekazania zleceniodawcy. Za dostęp do niej zażądali kilku tysięcy zł. Sam okup to dla firmy sporo pieniędzy, ale niedotrzymanie terminu oddania zdjęć może być druzgocące dla przyszłości w tym zawodzie. Nie mówiąc już o groźbie kary z tytułu RODO, bo jest duże prawdopodobieństwo, że hakerzy przejęli też dane klientów. Jak widać, nawet najmniejsza firma może być przedmiotem zainteresowania hakerów i bynajmniej nie jest za mała, żeby paść ofiarą ataku — Wojciech Gołębiowski.

Sprawdź program warsztatu "Umowy wdrożeniowe na systemy IT - aspekty prawne i praktyczne", 13 marca 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy