Hakerzy pracujący dla wywiadów włamali się do „rosyjskiego Google”

opublikowano: 28-06-2019, 09:21

Hakerzy pracujący dla wywiadów państw zachodnich zainstalowali pod koniec ubiegłego roku malware w rosyjskim serwisie Yandex, aby zdobywać informacje o użytkownikach, informuje Reuters powołując się na anonimowych informatorów.

Tzw. złośliwe oprogramowanie o nazwie Regin znane jest jako narzędzie aliansu „Pięciorga Oczu”, czyli wywiadów USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Kanady. Nie wiadomo, które z tych państw posłużyły się nim do penetracji Yandex. Do włamania doszło w okresie od października do listopada 2018 roku. Rzecznik rosyjskiego serwisu potwierdził Reutersowi, że doszło do takiego incydentu, ale nie podał szczegółów.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Ten konkretny atak został wykryty na bardzo wczesnym etapie przez zespół bezpieczeństwa Yandex. Został całkowicie zneutralizowany zanim doszło do szkód – powiedział Ilija Grabowski.

“Rosyjskie Google”, jak nazywany jest Yandex, ma ponad 108 mln użytkowników miesięcznie w Rosji. Działa także na Białorusi, w Kazachstanie i Turcji.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy