Handel z Chinami już nie tak intratny (MAPA DNIA)

Spowolnienie w chińskiej gospodarce mocno odbija się na krajach polegających na eksporcie do Państwa Środka, zauważa portal ForeignPolicy.com.

Za sprawą trwającego przez ponad dekadę chińskiego boomu większość krajów rozwiniętych popadła w głębokie deficyty w handlu z Państwem Środka. W odwrotnej sytuacji znalazły się kraje oparte na sektorze wydobywczym. Niezaspokojony apetyt Chin na surowce pompował kapitał do Afryki, Brazylii, Australii i krajów produkujących ropę. Teraz, gdy gospodarka chińska spowalnia coraz mocniej, a boom inwestycji infrastrukturalnych ustaje, ten obraz zaczyna się zmieniać , zauważa ForeignPolicy.com.

„Najmocniej ucierpiała Australia, której rozwijające się powiązania gospodarcze z Chinami stały w sprzeczności z sojuszem obronnym z USA” – czytamy w analizie opublikowanej na ForeignPolicy.com.

W pierwszych siedmiu miesiącach  tego roku australijska nadwyżka w opartym na dostawach węgla, rudy żelaza i innych surowców handlu z Chinami była o prawie połowę mniejsza niż rok wcześniej. Efekt? W 12 miesięcy dolar australijski osłabił się wobec amerykańskiego o 19,2 proc. Nadwyżka eksportującej do Chin rudę żelaza i produkty ropopochodne Brazylii jest w tym roku o 800 mln USD mniejsza, co przyczyniło się do utraty przez kraj ratingu inwestycyjnego oraz 39,9-procentowej przeceny reala. Listę stratnych na chińskim spowolnieniu zamykają produkujące surowce kraje afrykańskie oraz eksporterzy ropy.

- Spadek przychodów z eksportu to dopiero początek problemów. Widząc go inwestorzy wstrzymują swoje nakłady – ocenia ForeignPolicy.com.

Na schłodzeniu koniunktury w Chinach mocno ucierpieli nie tylko producenci surowców. Niemcy zanotowały spadek nadwyżki w handlu z Państwem Środka, po tym jak spadła ilość zamówień na eksportowane przez nich samochody. Zmniejszyły się także nadwyżki, jakie notowały eksportujące do Chin maszyny, technologie i towary luksusowe Szwajcaria, Korea Południowa i Japonia.


Zmiana w bilansie handlu poszczególnych krajów z Chinami w pierwszych siedmiu miesiącach roku wobec tego samego okresu poprzedniego roku. Czerwony kolor oznacza pogorszenie bilansu, zielony – poprawę. Źródło: ForeignPolicy.com.

Zmiana w bilansie handlu poszczególnych krajów z Chinami w pierwszych siedmiu miesiącach roku wobec tego samego okresu poprzedniego roku. Czerwony kolor oznacza pogorszenie bilansu, zielony – poprawę
ForeignPolicy.com
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, ForeignPolicy.com

Polecane