Handel zagraniczny na nowych zasadach

Albert Stawiszyński
18-12-2003, 00:00

Polskie firmy spodziewają się, że po akcesji handel zagraniczny stanie się łatwiejszy.

1 maja 2004 r. procedury związane z importem czy eksportem towarów ulegną zasadniczym zmianom. Polska stanie się uczestnikiem jednolitego rynku.

— Oznacza to istotne konsekwencje dla polskich importerów czy eksporterów. Z jednej strony będą mieć do czynienia ze sprzedażą i nabyciem towarów wewnątrz wspólnoty, gdzie procedury celne nie będą stosowane. Jednak będą one obowiązywać dla towarów spoza UE. Na razie trudno powiedzieć, jak będzie to wyglądało w praktyce i co przyniesie firmom. Martwi nas trochę niedoprecyzowanie części regulacji prawa celnego — mówi Renata Szymankiewicz, kierownik działu celnego w Inter Groclin Auto, produkującym i eksportującym fotele samochodowe.

Będzie łatwiej

Według Pawła Gałązki, szefa firmy Aliga, importującej artykuły papiernicze z Dalekiego Wschodu, akcesja powinna usprawnić procedury.

— Nasza wschodnia granica będzie granicą całej wspólnoty. Mam nadzieję, że wejście Polski do UE zmniejszy biurokrację i zwiększy tempo odpraw — twierdzi Paweł Gałązka.

Wwiezienie towaru niewspólnotowego nie powinno być uciążliwe

— W takim przypadku importer będzie wypełniał — jak obecnie — dokument SAD z załącznikami. Biorąc pod uwagę, że przepisy polskiego kodeksu celnego są zasadniczo spójne z regulacjami kodeksu Unii, procedury będą wyglądać podobnie jak obecnie — twierdzi Wojciech Pfadt, prawnik z kancelarii Baker & McKenzie.

Inaczej będzie, gdy trafi do nas towar wspólnotowy z kraju UE.

Spoza UE

— Będzie to przewóz towaru wspólnotowego. Nie wymaga on SAD. Podmioty zajmujące się handlem między krajami UE muszą sporządzać deklaracje w systemie Intrastat — mówi Wojciech Pfadt.

Firmy szykują się do zmian.

— Na przełomie stycznia i lutego organizujemy szkolenie dotyczące zmian w procedurach celnych. Przejdą je wszyscy pracownicy — podkreśla Ewa Brzezik z Kauko Metex, m.in. eksportera mrożonych warzyw i owoców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / / Handel zagraniczny na nowych zasadach