Handlowcy upominają się o długi

opublikowano: 24-07-2013, 00:00

Windykacja

Sektor handlowy podejmuje działania windykacyjne wobec partnerów biznesowych szybciej niż podmioty innych branż — wynika z badania EGB Finanse, przeprowadzonego w lipcu na próbie 200 mikro- i małych przedsiębiorstw.

Aż 53 proc. firm handlowych upomina się o swoje należności już w ciągu pierwszych 14 dni po dacie wymagalności. Dla porównania — w ten sposób postępuje o 10 proc. mniej podmiotów usługowych.

— Prawidłowość ta może mieć związek z mniejszymi marżami generowanymi przez przedsiębiorstwa handlowe i związaną z tym niższą rentownością — twierdzi Krzysztof Matela, prezes EGB Finanse.

Z badania wynika również, że firmy handlowe są mniej skłonne do akceptacji opóźniania zapłaty przez kontrahentów niż usługowe, ale jednocześnie same są mniej zdyscyplinowanymi płatnikami. Terminowo z dostawcą rozlicza się tylko co druga z nich. W przypadku sektora usług, dokonywanie płatności zgodnie z datą wyznaczoną na fakturze deklaruje blisko 70 proc. firm usługowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu