Handlowy dobrze handlował

ET
opublikowano: 08-05-2012, 00:00

Bank pokazał rekordowe wyniki. W I kw. miał dobrą rękę do handlu obligacjami.

Citi Handlowy zarobił na czysto w I kw. tego roku 244 mln zł — o 34 proc. więcej niż rok wcześniej i o 10 proc. powyżej zysków osiągniętych w IV kw. 2011 r.

— Wynik jest dobry, ale duży wpływ miały na niego zdarzenia jednorazowe. Bank zanotował dodatkowe zyski ze sprzedaży portfela obligacji złotowych — ocenia Tomasz Bursa, analityk Ipopemy Securities.

Wynik Handlowego na inwestycyjnych dłużnych papierach wartościowych wyniósł w I kw. 72,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej 1,2 mln zł. Trzeba też dodać, że na zyskach odbił się negatywnie drugi one off związany z rezerwą restrukturyzacyjną, wliczoną w ciężar kosztów I kw. (43 mln zł).

Tomasz Bursa oczyścił wynik banku z jednorazowych zdarzeń, żeby sprawdzić, jak rozwija się jego podstawowy biznes. Wynik z działalności bankowej rok do roku wzrósł o 4 proc. W tym świetle rekordowe zyski wyglądają już nieco inaczej.

— Wynik z działalności bankowej jest niższy niż w Millennium i BZ WBK, które już opublikowały kwartalne raporty. Na plus Handlowego należy jednak zapisać niskie koszty ryzyka i dobrą kontrolę kosztów — mówi analityk Ipopemy Securities.

Rezerwy w I kw. wyniosły 14,8 mln zł, co dało koszt ryzyka na poziomie 0,4 proc. (15,4 mln zł przed rokiem). Po odliczeniu wydatków na rezerwę restrukturyzacyjną współczynnik koszty/dochody banku spadł do 50 proc., wobec 57 proc. w I kw. 2011 r.

Wynik odsetkowy Handlowego wyniósł 397,9 mln zł i był zgodny z szacunkami analityków (przedział oczekiwań 384-401 mln zł). Wynik wzrósł 15 proc. r/r i 4 proc. w ujęciu kwartalnym.

Na prowizjach bank zarobił 152,1 mln zł i również utrafił w oczekiwania rynku, który spodziewał się wyniku 150-155 mln zł. Wynik z prowizji spadł o 10 proc. r/r, a wzrósł 1 proc. kw./kw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane