Hanseatic Capital rusza w Polskę

TM
opublikowano: 26-03-2007, 00:00

Fundusz ma dla firm ponad 20 mln EUR. Wspierając je, nie wchodzi do nich kapitałowo.

Szansa dla tych, którym odmówiły banki

Fundusz ma dla firm ponad 20 mln EUR. Wspierając je, nie wchodzi do nich kapitałowo.

Z pozoru to sytuacja bez wyjścia: twój biznes idzie jak złoto i potrzebujesz gotówki na nowe inwestycje, jednak bank z powodu konserwatywnego podejścia nie chce dać kolejnego kredytu. Mógłbyś pozyskać inwestora finansowego, ale wolisz zachować pełną kontrolę kapitałową nad spółką. Usiąść i płakać? Bynajmniej. Można skorzystać z oferty funduszu typu mezzanine.

Z takim projektem ruszył w Polsce Hanseatic Capital — fundusz, który finansuje firmy, ale nie staje się ich akcjonariuszem. Maksymalne wsparcie dla firm sięga 2,5 mln EUR. W kasie Hanseatic Capital, którego udziałowcami są Baltic-American Enterprise Fund, Hansabank i International Finance Corporation, na inwestycje znajduje się ponad 20 mln EUR.

— Nasz produkt jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorców, którzy z różnych powodów mają ograniczoną możliwość finansowania z banku — mówi Tomasz Radwański, szef polskiego oddziału.

Fundusz szuka firm, których EBITDA wynosi co najmniej 1,5 mln EUR, a zysk netto 100-150 tys. EUR.

— To muszą być prężne firmy o przewidywalnych przepływach finansowych i mające „to coś w sobie”. Nie mamy takich zabezpieczeń jak banki. Naszą ochroną są know-how i bieżący monitoring przepływów finansowych w firmie — wyjaśnia Tomasz Radwański.

Hanseatic Capital inwestuje w spółkę przez pięć lat. Możliwa jest szybsza spłata, ale najkrótszy projekt trwa dwa lata.

— Oczywiście koszt zdobycia naszego finansowania jest wyższy od kredytu bankowego, ale za to jesteśmy tańsi od funduszy private equity — dodaje Tomasz Radwański.

Fundusz ma doświadczenie w inwestowaniu w firmy produkcyjne i usługowe. Do tej pory zrealizował 14 projektów — wszystkie w krajach nadbałtyckich. Kiedy pierwszy krok w Polsce?

— Analizujemy projekty inwestycyjne — uśmiecha się Tomasz Radwański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu