Harmonogram bez liderów

Agnieszka Berger
opublikowano: 27-04-2006, 00:00

Do konsolidacji ma dojść do końca listopada. Problem w tym, że nie ustalono, które spółki będą integratorami.

Rządowy komitet odpowiedzialny za wprowadzenie programu dla energetyki przyjął wczoraj harmonogram prac. Dokumentu na razie nie upubliczniono. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przewiduje on zakończenie konsolidacji dwóch dużych grup energetycznych — wokół Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) oraz BOT i Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) — jeszcze w tym roku. Firmy dostały czas do 30 listopada. Spółkom dystrybucyjnym wyznaczono też termin wydzielenia operatorów sieci rozdzielczych (tzw. unbundlingu). W przypadku Enei i Energi, które nie wejdą do dużych grup, ma to nastąpić do końca roku. Inne spółki będą miały o trzy miesiące więcej. Oba terminy wyprzedzają wymogi unijne (przewidujące wydzielenie operatorów do 1 lipca 2007 r.). Pytanie, czy dystrybutorom uda się w nich zmieścić?

Komitet powołał również wczoraj zespół, którego zadaniem będzie opracowanie „białej księgi” prawa energetycznego. Dokument, który powinien powstać do końca maja, ma być podstawą wielkiej nowelizacji tej ustawy, zapowiedzianej na początku roku przez resort gospodarki.

Na wczorajszym posiedzeniu, wbrew wcześniejszym planom, nie doszło do wyznaczenia integratorów, którzy mają być odpowiedzialni za przeprowadzenie konsolidacji w ramach dwóch grup. Oficjalnym powodem odłożenia decyzji do następnego posiedzenia (zaplanowanego na 9 maja) była nieobecność ministra i wiceministra gospodarki. Nieoficjalnie mówi się, że między członkami komitetu nie ma różnicy zdań w kwestii liderów konsolidacji (mają nimi być PSE i PKE), a decyzji nie podjęto ze względu na wątpliwości dotyczące powierzenia integracji Polskiej Grupy Energetycznej Stanisławowi Dobrzańskiemu, obecnemu prezesowi PSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Harmonogram bez liderów