Hattrick Włochów w katowickiej strefie

opublikowano: 15-02-2018, 22:00

Magneti Marelli odebrał trzy zezwolenia. Rozbuduje zakłady w Sosnowcu i Bielsku-Białej, zainwestuje 366 mln zł.

To się nazywa inwestor — Magneti Marelli Poland, włoski producent części samochodowych, który od kilkunastu lat działa w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE), otrzymał trzy zezwolenia.

ZAGŁĘBIE SAMOCHODOWE: Kierowana przez Janusza Michałka KSSE ma najwięcej inwestorów z branży motoryzacyjnej. W tym roku wydała zezwolenia nie tylko Magneti Marelli, ale też m.in. Tenneco Automotive czy ZF TRW.
Fot. ARC

— Zainwestuje 366 mln zł. Zatrudnienie w zakładach w Sosnowcu i Bielsku-Białej znajdzie 61 pracowników, a ponad 3 tys. miejsc pracy zostanie utrzymanych — mówi Janusz Michałek, prezes KSSE.

Magneti Marelli zainwestował już w strefie 720 mln zł. W Sosnowcu firma zwiększy moce produkcyjne. Zainwestuje 200 mln zł w modernizację hali oraz modernizację lub budowę powierzchni magazynowych i biurowych. Produkcja lamp tylnych do samochodów osobowych będzie się odbywać w systemie Przemysł 4.0. Do 2022 r. firma zatrudni 41 pracowników, a do 2026 r. utrzyma ponad 1,6 tys. miejsc pracy.

W Bielsku-Białej Magneti Marelli Suspension Bielsko, czyli zakład produkujący zawieszenia, czekają dwie inwestycje. Firma będzie produkować inteligentne amortyzatory do samochodów (umożliwiają adaptacyjne reagowanie na zdarzenia w trakcie ruchu pojazdu) oraz komponenty zawieszeń dla przedniej i tylnej osi. Do 2023 r. na projekt związany z amortyzatorami firma wyda 60 mln zł.

Będzie produkować urządzenia dostępne dotychczastylko w samochodach klasy premium. Dzięki w pełni automatycznej linii produkcyjnej będą stosowane powszechnie. W produkcję komponentów zawieszeń, które poprawiają bezpieczeństwo, do 2023 r. firma zainwestuje 106 mln zł. Magneti Marelli to spółka z Grupy Fiat Chrysler Automobile. Ma w Polsce pięć spółek, sześć fabryk (cztery w Sosnowcu, dwie w Bielsku- -Białej), 3,4 mld zł przychodów, eksportuje za 1,5 mld zł i zatrudnia ponad 3 tys. osób. 58 proc. produkcji trafia do modeli FCA: Fiat Panda, 500, 500X, Tipo, Abarth500, Lancia Ypsilon, Jeep Renegade, Maserati Levante, Fiat Ducato.

Od początku roku KSSE wydała już 16 zezwoleń. Firmy obiecują ponad 822 mln zł i 728 miejsc pracy. Przez cały ubiegły rok strefa wydała 58 zezwoleń (najwięcej ze wszystkich), w których firmy zadeklarowały 3,4 mld zł (więcej miała tylko tarnobrzeska) i 2 tys. miejsc pracy (tu także lepsza była tarnobrzeska).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane