Hausner: Inflacja sięgnie w styczniu i lutym 4,4-4,5 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2005, 19:46

Inflacja w styczniu i lutym wyniesie, podobnie jak w grudniu, 4,4-4,5 proc., a zagrożenia jej wzrostem nie występują - uważa wicepremier Jerzy Hausner. "(Inflacja w styczniu i lutym) będzie na poziomie 4,4, może 4,5 proc. To relatywnie, jak na nasze warunki, wysoka inflacja, ale nie ma tendencji do umacniania się tych wskaźników" - powiedział w środę Hausner.

Inflacja w styczniu i lutym wyniesie, podobnie jak w grudniu, 4,4-4,5 proc., a zagrożenia jej wzrostem nie występują - uważa wicepremier Jerzy Hausner. "(Inflacja w styczniu i lutym) będzie na poziomie 4,4, może 4,5 proc. To relatywnie, jak na nasze warunki, wysoka inflacja, ale nie ma tendencji do umacniania się tych wskaźników" - powiedział w środę Hausner.

W grudniu ceny konsumpcyjne wzrosły o 4,4 proc. W połowie stycznia minister finansów Mirosław Gronicki spodziewał się rocznego wzrostu cen w styczniu o 4,6-4,7 proc.

Pod koniec stycznia Hausner szacował, że inflacja może spaść do celu inflacyjnego 2,5 proc. (plus/minus 1 pkt proc.), w III lub IV kwartale tego roku.

Wicepremier powiedział również w środę, że stopa bezrobocia w styczniu wzrośnie o 0,4 pkt proc. w porównaniu z 19,1 proc. w grudniu. Wcześniej Hausner zapowiadał stopę bezrobocia w styczniu na poziomie 19,4-19,5 proc.

"W styczniu zawsze bezrobocie rośnie, więc nie jest to nic niepokojącego" - powiedział Hausner.

"W lutym mieliśmy wzrost (stopy bezrobocia) nieodczuwalny statystycznie. Dlatego będąc z natury optymistą zakładam, że nie będzie już spadku zatrudnienia w tym miesiącu" - dodał wicepremier.

Jego zdaniem, od marca bezrobocie będzie bardzo wyraźnie spadało. Według wcześniejszych zapowiedzi Hausnera możliwy jest spadek stopy bezrobocia poniżej 17 proc. do końca 2005 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane