Hausner wykona plan w 60-70 proc.

Kamil Zatoński
02-02-2005, 00:00

Wicepremier nie ma już złudzeń, że w całości wykona swój plan. Ekonomiści są jeszcze bardziej sceptyczni.

Za dwa miesiące rząd przedstawi raport końcowy z realizacji planu reform autorstwa wicepremiera Hausnera. Miał on przynieść w latach 2004-07 54,6 mld zł oszczędności. Pewne jest jednak, że nie uda się przeprowadzić przez Sejm wszystkich ustaw, które wchodziły w skład programu. W efekcie, według Jerzego Hausnera, uda się zaoszczędzić 32-38 mld zł.

Na razie 45 procent...

Zdaniem wicepremiera, zrealizowany dotychczas program ograniczenia wydatków publicznych przyniesie w latach 2004-07 oszczędności 25,4 mld zł, wobec planowanych 54,6 mld zł, czyli niespełna 45 proc. Z części administracyjnej oszczędności wyniosą 9,5 mld zł wobec 20,5 mld zł planowanych, a z części społecznej — 14,4 z zapowiadanych 34,1 mld zł. Dodatkowy 1 mld zł to zmniejszenie kosztów obsługi długu z tytułu niższego deficytu budżetowego.

— Jedyną konkretną reformą, którą udało się wprowadzić, była waloryzacja rent i emerytur. Tyle że indeksację trzeba zrobić w przyszłym roku, więc minister finansów będzie musiał poszukać dodatkowych środków w budżecie — mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

...i to by było na tyle

Gdzie znaleźć kilkanaście miliardów brakujących do realizacji nawet mniej ambitnych założeń? Eksperci sceptycznie oceniają nie tylko perspektywy wykonania planu.

— Z planu nic prawie nie zostało, a wypowiedzi premiera to propaganda sukcesu — komentuje Ryszard Petru.

Podobnego zdania jest Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka Banku Handlowego.

— Teoretycznie jest jeszcze szansa na przeprowadzenie przez Sejm i tak już złagodzonej reformy KRUS, ale nie łudźmy się, że uda się to w roku wyborczym — ocenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Hausner wykona plan w 60-70 proc.