Historyczny dzień

Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 13-08-2014, 09:16

Dziś poznamy wiele odczytów inflacyjnych. Najważniejszym z nich będzie kwartalny raport o inflacji Banku Anglii.

Ponadto o godz. 14:00 opublikowana zostanie dynamika cen z Polski. Najprawdopodobniej po raz pierwszy w historii inflacja z Polski może przyjąć wartość ujemną.

Poznaliśmy już odczyty finalne dotyczące inflacji w Niemczech i Francji. Oba z nich okazały się zgodne z konsensusem w ujęciu rocznym. W związku z tym euro pozostało stabilne. W nocy opublikowane zostały istotne figury makroekonomiczne z Azji. Były to lipcowe: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna z Chin oraz dynamika PKB w II kwartale z Japonii. Publikacje te nie wpłynęły jednak w znaczący sposób na rynki. Najsilniejszą walutą z grona G10 jest dziś dolar australijski. Jest to pokłosie lepszych od oczekiwań sierpniowych nastrojów konsumentów opublikowanych dziś w nocy. O godz. 14:30 opublikowane zostaną dane o lipcowej sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych. Konsensus zakłada utrzymanie tempa przyrostu z poprzedniego miesiąca, czyli 0,2 proc. m/m. Wydaje się, że możliwy jest nieco lepszy odczyt, co mogłoby wesprzeć USD. Ryzykiem dla dolara mogą być dwa dzisiejsze wystąpienia gołębich członków Fed, w tym jednego uprawnionego do głosowania na posiedzeniach (Dudleya). Najprawdopodobniej jednak nie będą oni wypowiadali się na temat aktualnej sytuacji oraz terminu potencjalnej podwyżki stóp procentowych w USA.

Polska: tymczasowa deflacja
Prognozujemy, że ceny będą niższe niż przed rokiem o -0,2 proc., co jest nieco niższą wartością od tej, której spodziewaliśmy się jeszcze miesiąc temu. Wcześniej sygnały płynące z gospodarki zapowiadały deflację dochodzącą nawet do -0,5 proc. r/r, jednak zaskakujące dla dzisiejszego odczytu mogą być ceny żywności, które oczywiście nadal pozostają poniżej wartości wynikających z szablonu sezonowości, jednak dane z regionu wskazują na ich mniejszy spadek. Wpływ na obniżenie się inflacji CPI będzie miała głównie inflacja bazowa, która naszym zdaniem obniży się do 0,4 proc. r/r. Spadek ten wynika ze wspomnianego wcześniej efektu statystycznego na cenach wywozu nieczystości, który wchodzi w skład definiowanej przez NBP inflacji bazowej.

W. Brytania: publikacje mogą wesprzeć funta
Najważniejszą dzisiejszą publikacją z Wielkiej Brytanii będzie kwartalny raport o inflacji, publikowany o godz. 11:30. Z tym wydarzeniem związana będzie także zaplanowana na tę samą godzinę konferencja Marka Carneya. Godzinę wcześniej poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia według konsensusu ma spaść do 6,4 proc. Wydaje się, że dane z rynku pracy mogą okazać się lepsze od oczekiwań co wsparłoby funta. Jeżeli w raporcie o inflacji pojawi się informacja o zbliżeniu gospodarki do jej potencjalnego poziomu to fakt ten również powinien sprzyjać notowaniom GBP. Istotna będzie także konferencja Marka Carneya, który jeszcze niedawno wskazywał na możliwość podwyżki stóp procentowych nawet w tym roku. Jeżeli takie stanowisko szefa Banku Anglii się utrzyma to przy sprzyjających publikacjach funt szterling może być dziś najsilniej zyskującą walutą z grona G10.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Błażej Kiermasz Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane