Hiszpanie pomogą wybrać

Krzysztof Kapis
07-10-2004, 00:00

Sprawa wyboru lokalizacji dla nowego lotniska była już przedmiotem prac specjalnego międzyresortowego zespołu ds. wyboru lotniska centralnego dla Polski. W przedstawionym w styczniu 2004 r. raporcie zespół wskazał Modlin i Mszczonów jako lokalizacje najkorzystniejsze pod względem układu komunikacyjnego, a także warunków technicznych, geologicznych i meteorologicznych. Rząd polski zadecydował, że studium wykonalności lotniska ma sporządzić także niezależna firma zagraniczna. Dokona ona weryfikacji wcześniejszej analizy pod względem prognozy ruchu lotniczego, skutków ekonomicznych i finansowych przedsięwzięcia, źródeł i form jego finansowania oraz zabezpieczenia logistycznego.

Wybrano ofertę rządu hiszpańskiego, ponieważ była najkorzystniejsza zarówno pod względem finansowym (nie wymagała partycypacji w kosztach strony polskiej), jak i merytorycznym — Hiszpanie mają duże doświadczenie w zakresie budowy i modernizacji lotnisk. Zdobyli je podczas realizacji portów w Madrycie, Bilbao i Barcelonie. Ich lotniska uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Wysokość grantu hiszpańskiego to 550 tys. EUR. Niedawno rząd hiszpański ogłosił przetarg na wykonanie studium wykonalności lotniska. Wyłoniona w jego wyniku firma powinna sporządzić taką analizę w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania zlecenia.

Obecnie trudno określić ostateczny termin jej wykonania, spodziewamy się, że prace zostaną zakończone pod koniec I kwartału 2005 r. Następnie rząd polski, biorąc pod uwagę wnioski płynące z końcowego raportu, przedstawionego przez międzyresortowy zespół specjalistów oraz hiszpańskie studium wykonalności, podejmie ostateczną decyzję. Ze względu na skalę planowanego przedsięwzięcia i ogrom wymaganych funduszy należy się spodziewać, że budowa nowego lotniska rozpocznie się w latach 2010-15.

Krzysztof Kapis prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kapis

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Hiszpanie pomogą wybrać