Hiszpanię znowu czeka recesja

DI, PAP
26-12-2011, 21:27

Hiszpanię ponownie czeka recesja, ponieważ w obecnym i pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie odnotowany ujemny wzrost PKB - oświadczył w poniedziałek minister gospodarki Luis de Guindos.

De Guindos przewiduje, że w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku gospodarka skurczy się o 0,2-0,3 procent w stosunku do poprzedniego kwartału; spadek PKB nastąpi też w pierwszym kwartale 2012 roku.

"Niech nikt nie da się nabrać. Te dwa kwartały nie będą łatwe, jeśli chodzi o wzrost i zatrudnienie" - powiedział minister.

W zeszłym roku gospodarka Hiszpanii zaczęła podnosić się po prawie dwuletniej recesji. W pierwszym i drugim kwartale 2011 roku odnotowała wzrost, jednak już w trzecim był on zerowy.

De Guindos objął stanowisko ministra gospodarki w nowym konserwatywnym rządzie w zeszłym tygodniu. Zapewniał wtedy, że kraj wyjdzie z poważnego kryzysu gospodarczego, powróci na ścieżkę dobrobytu i znowu będzie tworzył miejsca pracy.

Bezrobocie w Hiszpanii sięga 21,5 proc. i jest najwyższe w całej strefie euro. Premier Mariano Rajoy zapowiedział oszczędności w wysokości 16,5 mld euro i obiecał reformę rynku pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hiszpanię znowu czeka recesja