Hołownia przedstawił plan dobrobytu

opublikowano: 04-12-2021, 17:12

Podczas forum ruchu Polska 2050 zaprezentowany został program gospodarczy ugrupowania Szymona Hołowni. Broszura „Plan dla gospodarki – jak zapewnić dobrobyt w XXI wieku” obejmuje 33 strony.

Forum prowadził Michał Kobosko, wiceprezes stowarzyszenia Polska 2050 i zarazem przewodniczący partii o tej samej nazwie. Najpierw wystąpili posłowie koła Polski 2050 – Paulina Hennig-Kloska i Mirosław Suchoń. Naturalnie skoncentrowali się na ostrej krytyce rządu PiS oraz nieskuteczności jego działań antykryzysowych. Obrazowo zostały one przyrównane do przeciwdziałania krwotokowi jedynie ścieraniem krwi, zamiast oczyszczenia rany i jej zaleczenia. Silnej krytyce poddano upolitycznienie decyzji Narodowego Banku Polskiego, który nie tylko nie dba o wartość polskiego złotego, lecz narodową walutę celowo osłabia, by zwiększać czysto księgowy zysk przekazywany do budżetu. Galopujące obecnie ceny wyprzedził galopujący chaos podatkowy. Przeforsowany przez PiS pakiet objęty tzw. Polskim Ładem uznany został za szkodliwy i mocno nakręcający inflację.

Plan dochodzenia przez Polskę do dobrobytu zarysował sam Szymon Hołownia. Za rzeczywisty miernik uznał nie wskaźnik PKB, lecz znacznie bardziej wszechstronny indeks rozwoju ludzkiego HDI (Human Development Index), wykorzystywany przez ONZ. W roku 2020 Polska zajęła w tej klasyfikacji 35. miejsce na świecie. Lider Polski 2050 uważa, że już do końca obecnej dekady możemy i powinniśmy awansować do pierwszej dwudziestki. Warunkiem jest przejęcie władzy, a przynajmniej współrządzenie przez jego ugrupowanie.

W hasłowym z definicji wystąpieniu umieścił jednak kilka konkretów. Zapowiedział generalne uproszczenie systemu podatkowego, który już od dawna był pogmatwany, zaś po wejściu w życie tzw. Polskiego Ładu stanie się skomplikowany ekstremalnie. Obie stawki VAT chciałby obniżyć do poziomu 20 oraz 7 proc. Do jednostek samorządu terytorialnego miałoby trafiać 3 proc. dochodów z VAT (obecnie trafia zero), zaś odpisy z PIT i CIT zostałyby zwiększone. Zaakcentował konieczność rekompensowania samorządom nakładanych przez władzę centralną większych zadań, a także wprowadzenie finansowej odpowiedzialności państwa w postaci tzw. karniaków za spóźnianie wydawania decyzji. Zapowiedział, że jego ugrupowanie chciałoby całkowicie skończyć z tzw. śmieciówkami poprzez zrównanie prawne wszelkich umów o świadczenie pracy. Lejtmotywem wystąpienia była obietnica, że Polska 2050 rządząc da radę, ponieważ wie co trzeba zrobić. PiS natomiast jedynie mówi, że daje radę, bo naprawdę rządzą nami mali ludzie, którym zaczęło się wszystko sypać.

Forum Polski 2050 zakończył panel prowadzony przez Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, dyrektorkę instytutu Strategie 2050, który przygotował gospodarczy plan ugrupowania. Zebrane poniżej główne jego punkty rozwinięte są w opublikowanej w internecie 33-stronicowej wersji.

Andrzej Hulimka / Forum
Filary gospodarczego planu Polski 2050

SIEDEM ZDIAGNOZOWANYCH WYZWAŃ

► nieprzewidywalne i niestabilne otoczenie działalności gospodarczej

► niewystarczająca ochrona pracowników, niska jakość stosunków pracy

► energetyka oparta na węglu, zapóźnienie w zielonej transformacji

► marnotrawienie pieniędzy publicznych, niekontrolowane zadłużanie się, zawiły i źle skonstruowany system podatkowy

► nierówny rozkład korzyści z transformacji i rozwoju gospodarczego

► zły stan usług publicznych, edukacja nieprzystosowana do nowoczesnej gospodarki

► starzenie się społeczeństwa

OSIEM PROPONOWANYCH ROZWIĄZAŃ

► ograniczenie partyjnej ekspansji państwa w gospodarkę

► bezpieczeństwo dla przedsiębiorców

► godność i podmiotowość dla pracowników

► zielona transformacja z korzyścią dla konsumentów oraz małych i średnich przedsiębiorstw

► uproszczenie i uporządkowanie danin i wydatków publicznych

► więcej swobody ekonomicznej i środków dla regionów

► postawienie na pracę, aktywizacja zawodowa

► inwestowanie w człowieka, zwłaszcza w edukację

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane