Horum idzie po 150 mln mln EUR

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

Blockchainowy bank byłych menedżerów PKO BP wybiera się na rynek kryptowaluty po finansowanie. Liczy na powtórkę sukcesu Bankery

To może być największe ICO w Polsce i jedno z większych w Europie. Horum Bank, polski start-up finansowy o międzynarodowych ambicjach, przygotowuje się do zbiórki pieniędzy na rozwój w ramach initial coin offering. To nowa crowdfundingowa forma pozyskiwania funduszy poprzez sprzedaż inwestorom tokenów własnej kryptowaluty.

GRUBY PORTFEL SKŁADKOWICZÓW: Horum Bank, którym kieruje Jacek Obłękowski, wybiera się na rynek ICO, na którym wartość emisji w ubiegłym roku przekroczyła 6 mld EUR.
Zobacz więcej

GRUBY PORTFEL SKŁADKOWICZÓW: Horum Bank, którym kieruje Jacek Obłękowski, wybiera się na rynek ICO, na którym wartość emisji w ubiegłym roku przekroczyła 6 mld EUR. Fot. Marek Wiśniewski

Na razie nie wiadomo, jak duża będzie emisja Horum Network Tokenów, ale osoby zbliżone do projektu mówią, że dolna granica to 150 mln EUR.

— ICO to ciekawy sposób pozyskiwania finansowania, ponieważ inwestorzy nie tylko wpłacają kapitał, stając się udziałowcami, ale też będą klientami banku — wyjaśnia jeden z naszych rozmówców.

Horum Bank jest przedsięwzięciem wymyślonym przez grupę byłych menedżerów PKO BP (a także dawnego BNP Paribas). Projekt firmuje Jacek Obłękowski, ekswiceprezes państwowego banku. Kilka tygodni temu opisaliśmy założenia projektu. Idea polega na stworzeniu transgranicznego, cyfrowego banku, osadzonego na technologii blockchainowej, dzięki czemu koszty jego utworzenia mają być znacząco niższe.

Łotewski przykład

Projekt Horum Bank wymyśliła czwórka menedżerów, potem dołączali kolejni. Wszyscy zainwestowali własne pieniądze.Funduszy nie wystarczy jednak na budowę banku — założyciele od początku myśleli o ICO. Ich zdaniem, to najlepsza formuła zdobycia kapitału na etapie zalążkowym i… jedyna realna. Projekt jest zbyt mało rozwinięty, żeby mógł przyciągnąć duże pieniądze od funduszy inwestycyjnych. Na rynku ICO natomiast często sprzedaje się wizje, plany i obietnice. Tysiące drobnych inwestorów wchodzą w takie przedsięwzięcia, wykładając niewielkie kwoty i licząc na wysoki zwrot w przyszłości. Dobrym przykładem jest łotewski fintech Bankera, który w ramach preICO (pod koniec 2017 r.) i właściwej emisji (rozpoczętej w styczniu, a zakończonej w marcu tego roku) zebrał z rynku ponad 150 mln EUR. Bank jeszcze nie działa, dopiero stara się o europejską licencję, nosi jednak znaną markę działającej giełdy wymiany kryptowalut. Na tokeny fintechu skusiło się ponad 100 tys. osób, bijąc rekord liczby uczestników ICO. Emisja o wartości 152 mln EUR była szóstą co do wielkości zakończoną ofertą.

Pół miliarda na start

Mniej więcej na taką kwotę, czyli 400- -500 mln zł, szacowany jest koszt zbudowania banku na blockhainowych fundamentach. Twórcy Horum twierdzą, że dzięki rejestrowi rozproszonemu wydatki na stworzenie bankowego start-upu będą o 40 proc. niższe niż w przypadku tradycyjnego banku. Bank zatrudnił już specjalistów od organizacji ICO. Tokeny Horum mają trafić na rynek jesienią. Z naszych informacji wynika, że emisja zostanie uplasowana poprzez platformę w Gibraltarze, uważanym za jedną z najbardziej rozwiniętych i przyjaznych nowym technologiom finansowym jurysdykcji w Europie.

Być może przed ICO Horum będzie już mógł się pochwalić licencją bankową, zdobytą w jednym z krajów nadbałtyckich. Kancelaria prawna wynajęta przez start-up jest już w kontakcie z lokalnym nadzorem. Bank zamierza działać w całej UE na podstawie tzw. paszportu europejskiego, zwalniającego z obowiązku uzyskania zgody krajowego regulatora. Wystartuje w krajach nadbałtyckich i w Polsce. Na razie jest jeszcze w fazie organizacji — działają grupy robocze odpowiedzialne za produkty, marketing, relacje z klientem. Z naszych informacji wynika, że podobnie jak w Revolucie produktem, którym bank spróbuje zawojować rynek, będzie karta płatnicza.

— Jesteśmy w fazie testowania technologii biometrycznej identyfikacji, dzięki której karta „rozpoznaje” właściciela, kiedy ten jej dotknie. Sensory rozmieszczone są na całej karcie — można jej dotknąć w dowolnym miejscu — wyjaśnia nasz rozmówca.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy