Hossa jest zagrożona

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 11-05-2004, 00:00

Czy trwająca od ponad roku hossa na GPW kończy się? Z każdym dniem coraz więcej na to wskazuje.

Wczorajsza sesja przyniosła silną przecenę na fali spadków na giełdach światowych. Indeks największych spółek — WIG20 — zdecydowanie przełamał poziom 1700 pkt. Silne spadki dotknęły również średnie spółki, których kursy jeszcze niedawno biły kolejne rekordy cenowe. WIG20 zniżkował 2,8 proc. i jest wart 1655,88 pkt. WIG zanotował 3,1-proc. spadek i jego wartość zniżkowała do 22 922,33 pkt. Najsłabszy był MIDWIG, który spadł o 3,7 proc.

Wejście Polski do Unii Europejskiej miało dać kolejny impuls do zakupów akcji polskich firm. Tymczasem spadki na GPW trwają od końca kwietnia i wciąż nie widać chętnych do kupna przecenionych walorów.

— Rynek spodziewał się korekty i stała się ona faktem. Jednak jej rozmiary zaczynają niepokoić. Od połowy kwietnia WIG20 stracił już prawie 12 proc. i pokonał 1700 pkt. W tej sytuacji uważam, że to nie koniec spadków. Indeks może w najbliższym czasie przetestować 1600 pkt. Wczoraj nie było dużych obrotów i nie było widać kupujących — mówi Marcin Czerwonka, makler Internetowego DM.

Nastroje na rynku są fatalne. Inwestorzy ignorują dobre wiadomości.

— Spadają nawet kursy spółek o dobrej kondycji. To bardzo zły sygnał. Dobre wyniki firm nie zachęcają graczy do zakupów. Najbliższe sesje mogą przynieść odreagowanie przeceny, ale to nie zatrzyma spadków. Główne przyczyny przeceny to pogarszająca się sytuacja na światowych giełdach, która poważnie zagraża nawet kilkumiesięcznym ochłodzeniem. Niepewność na GPW potęguje zagmatwana sytuacja polityczna w kraju — uważa Sebastian Słomka, analityk BDM PKO BP.

Jego zdaniem, powrót dobrej koniunktury na warszawską giełdę zależy od utrzymania pozytywnych tendencji w gospodarce. Ale lato inwestorzy raczej spiszą na straty. Wzrosty mogą wrócić na GPW najwcześniej jesienią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hossa jest zagrożona