Hossa na wschodzących jeszcze potrwa

Indeks wschodzących rynków akcji MSCI powinien zyskiwać zarówno w krótkim, jak i w długim, horyzoncie, podpowiada analiza techniczna.

Od początku 2018 r. indeks giełd z krajów rozwijających się — MSCI Emerging Markets — zyskał 1 proc., podczas gdy jego odpowiednik, odzwierciedlający koniunkturę na rynkach rozwiniętych, stracił 0,7 proc. Potwierdza to sporą odporność rynków wschodzących na trwającą korektę — zwykle to one są bardziej zmienne i podatne na zmiany koniunktury niż rynki rozwinięte — i sygnalizuje początek końca przeceny, wskazuje analiza techniczna.

Sięgający do lat 80. ubiegłego wieku wykres MSCI EM porusza się w granicach lekko zwężającego się klina zwyżkującego. Ostatni okres stagnacji na giełdach krajów rozwijających się wpisał się w ruch spadkowy zapoczątkowany w 2007 r. nieudanym wybiciem powyżej górnego ograniczenia formacji, a zakończony na początku 2015 tuż poniżej jej dolnego ograniczenia. Potem jednak notowania indeksu trwale odbiły się od dolnego ograniczenia klina (będącego jednocześnie długoterminową linią trendu), a strukturalna bessa na rynkach wschodzących kulminowała w styczniu 2016 r. niemal dokładnie po takim samym czasie od osiągnięcia szczytu jak bessa lat 1994-2002.

Jeśli do tego dodać przełamanie w lipcu ubiegłego roku linii trendu spadkowego rozpoczętegow 2007 r., to mamy wyjątkowo silne argumenty sugerujące, że już od dwóch lat rynki wschodzące znajdują się w strukturalnej hossie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że hossa będzie przebiegała według schematu wyznaczonego przez rynek byka z lat 2002-07, a to oznaczałoby osiągnięcie szczytu w okolicach przełomu lat 2021 i 2022. Szczyt ten powinien wypaść na wysokości górnego ograniczenia klina, a to oznaczałoby 85-procentowy potencjał wzrostowy w perspektywie niespełna czterech lat.

Również w krótkim i średnim terminie perspektywy wyglądają bardzo dobrze. Trwające od stycznia 2016 r. zwyżki wpisują się w formację kanału, a rozpoczęta pod koniec stycznia korekta doprowadziła kurs (w zależności od sposobu poprowadzenia kanału) w okolice lub tylko nieco powyżej dolnego ograniczenia. To oznacza, że zarówno w kilkuletnim, jak i kilkutygodniowym horyzoncie indeks rynków wschodzących powinien podążać na północ.

Spośród oferowanych przez krajowe towarzystwa uniwersalnych funduszy wschodzących rynków akcji w ostatnich 12 miesiącach najlepiej zarobić dał Pekao Akcji Rynków Wschodzących (15,2 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hossa na wschodzących jeszcze potrwa