Czytasz dzięki

„Hossa przynajmniej do końca roku”

Szerokość zwyżek na amerykańskim rynku akcji zapowiada, że giełdowa hossa potrwa jeszcze przynajmniej do końca roku, twierdzi Doug Ramsey, główny zarządzający towarzystwa Leuthold Group.

Zobacz także

12 proc. zwyżka indeksu S&P500 od początku roku była najlepszym wynikiem indeksu w pierwszym półroczu od 1998 r. Jednak fakt, że w hossie uczestniczy szerokie grono spółek, może być zapowiedzią, że to jeszcze nie koniec zwyżek na amerykańskim rynku. Od początku roku na plusie jest ponad 92 proc. spółek należących do S&P500, co oznacza największą szerokość rosnącego rynku przynajmniej od 1990 r.

Co szczególnie ważne, świetnie na tle rynku radzą sobie sektory najbardziej uzależnione od koniunktury gospodarczej. Indeks małych spółek Russell 2000 powiększył notowane od dna z 2009 r. zyski do 206 proc. Należące do S&P500 banki zyskały od początku roku przeciętnie aż 27 proc., a średnia transportowa Dow Jones jest na 23 proc. plusie. Indeks spółek cyklicznych tworzony przez bank Morgan Stanley zanotował w czerwcu historyczny rekord.

„Podczas czterech największych rynków byka ostatniego ćwierćwiecza te cztery indeksy w prawie 90 proc. przypadków osiągały szczyt, zanim robił to S&P500. Od tego czasu główny indeks zyskiwał przeciętnie kolejne 7 proc., nim przechodził do spadków” – oblicza agencja Bloomberg.

- Musimy docenić spójność w zachowaniu rynku. Dopóki ona nie zniknie, należy spodziewać się kolejnych rekordów – ocenia Doug Ramsey, główny zarządzający towarzystwa Leuthold Group.

Jak dodaje inny ekspert, Rich Weiss z towarzystwa American Century Investment, zwyżki w grupach spółek należących do najbardziej wrażliwych na zmiany koniunktury to zapowiedź ożywienia w amerykańskiej gospodarce.

- Takie zachowanie rynku jest bardzo typowe dla klasycznej wczesnej fazy ożywienia gospodarczego – powiedział ekspert agencji Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane