Hossa trwa, a fundusze sprzedają

Rodzime fundusze inwestycyjne sprzedały w sierpniu akcje na GPW za około 76 mln zł — wynika z szacunków Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon DM.

Fundusze akcji polskich odnotowały w sierpniu odpływy netto na poziomie -186 mln zł. Fundusze akcji zagranicznych nadal są na plusie, ale skala napływów zmalała m/m (+78 mln zł). Czwarty miesiąc z rzędu (po półtorarocznej passie napływów) saldo przepływów było ujemne w funduszach absolutnej stopy zwrotu (-114 mln zł). Silne pozostają fundusze stabilnego wzrostu, zrównoważone i pozostałe mieszane, a skala napływów nawet wzrosła m/m (łącznie 416 mln zł).

Indeks WIG atakuje historyczne szczyty (w sierpniu wzrósł o 3,8 proc.), a napływów do funduszy akcyjnych jak nie było, tak nie ma. Wygląda na to, że klienci detaliczni nie uczestniczą w pełni w hossie na GPW, a przyczyną może być słabość małych i średnich spółek — komentuje Maciej Marcinowski. Wysokie napływy utrzymują się niezmiennie w bezpiecznych funduszach (obligacyjnych i pieniężnych), które w sierpniu odnotowały łącznie 1,5 mld zł napływów (najwięcej od 3 lat). W rezultacie łączne napływy do funduszy rynku kapitałowego wyniosły 1,7 mld zł, co jest najlepszym wynikiem od kwietnia 2015. Do funduszy rynku niepublicznego napłynęło dodatkowo 75 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hossa trwa, a fundusze sprzedają