Hossa w Nigerii. Warto dołączyć? (WYKRES DNIA)

Radosław Kułajewicz
opublikowano: 2013-04-10 12:48

Skoro pojechał tam premier i polscy przedsiębiorczy, może powinni też drobni inwestorzy? Tym bardziej że na nigeryjskiej giełdzie już drugi rok trwa hossa.

Nigeria Stock Exchange powstała w 1960 r., a początek handlu zaczął się rok później. Siedziba giełdy znajduje się w centrum finansowym w mieście Lagos, dawnej stolicy Nigerii. Początkowo na NSE było notowanych 19 spółek. Dzisiaj NSE niczym nie odbiega od standardów innych giełd w Afryce, a liczba notowanych walorów zbliża się do 300. NSE jest drugą pod względem kapitalizacji giełdą na kontynencie afrykańskim. Handel papierami wartościowymi jest całkowicie skomputeryzowany, a system który go obsługuje to - Automated Trading System (ATS). W Nigerii działa obecnie kilkadziesiąt biur maklerskich, które są akredytowane przy Nigeria Stock Exchange.
None

Główny indeks nigeryjskiej giełdy papierów wartościowych Nigeria All Share od napisania tego artykułu wzrasta nieprzerwanie od 2011 r.  osiągając poziom  34 089,01 punktów. Podobny wzrost notuje główny indeks akcji NSE 30 obejmujący trzydzieści największych spółek o największej płynności i kapitalizacji. Zobacz skład indeksu >>

Warto zauważyć , że Nigeria to jeden z bardziej dynamicznych rynków afrykańskich, chociaż podobną hossą mamy do czynienia na giełdach w Kenii i Zimbabwe, tutaj wzrosty są najmocniejsze. Biorąc pod uwagę marazm i widoczny gołym okiem kryzys na europejskich parkietach można śmiało stwierdzić, że nigeryjski rynek papierów wartościowych wpisał się w koniunkturę wzrostów zapoczątkowanym w USA od czasu sierpniowej korekty z sierpnia 2011 r.

Wraz z napływem kapitału na nigeryjski rynek, polepsza się także jakość i przejrzystość usług samej giełdy papierów wartościowych, która uważana jest za jedną z najnowocześniejszych giełd na kontynencie afrykańskim. Potencjalni inwestorzy powinni zapoznać się z regulacjami nt. funkcjonowania rynku >>

W Lagos możemy wybierać wśród ponad 200 spółek, ETFów, obligacji państwowych i korporacyjnych oraz zarabiać na krótkiej sprzedaży.  Ewentualni inwestorzy powinni na bieżąca śledzić wyniki finansowe spółek, dostępne na także na stronach giełdowych >>