Hubert A. Janiszewski:prywatyzacja zmierza w dobrym kierunku

Janiszewski Hubert A.
11-02-1999, 00:00

Hubert A. Janiszewski: prywatyzacja zmierza w dobrym kierunku

DUŻE WPŁYWY: Finansowe dochody z prywatyzacji przekroczyły w 1998 roku kwotę 7 mld złotych, co jest najlepszym wynikiem w okresie III Rzeczypospolitej — dowodzi Hubert A. Janiszewski.

fot. Tomasz Zieliński

Pan minister Emil Wąsacz, w wyniku krytycznych uwag pod adresem kierowanego przez siebie resortu, zwołał konferencję prasową, na której poinformował, iż wbrew krytyce finansowe wpływy z prywatyzacji prowadzonych i zakończonych w roku 1998 przekroczyły kwotę siedmiu miliardów złotych, co jest najlepszym „finansowo” wynikiem w okresie III Rzeczypospolitej.

TRUDNO SIĘ z taką oceną rezultatów działań resortu nie zgodzić, warto bowiem dodać, iż ministerstwo kierowane przez Emila Wąsacza w rekordowym tempie rozpoczęło prywatyzację Telekomunikacji Polskiej SA w drodze oferty publicznej i wbrew opinii wielu „ekspertów” przeprowadziło ją z powodzeniem w bardzo trudnych warunkach rynkowych, umożliwiając tym samym bardzo dobry start do drugiego etapu prywatyzacji, przewidzianego na ten rok.

PODJĘTO RÓWNIEŻ i zrealizowano przygotowania do wielu innych prywatyzacji, szczególnie w sektorze finansowym (Pekao SA, PZU, Bank Zachodni, PBR itp.), jak również zaczęto wreszcie sprzedawać tak zwane resztówki, będące w posiadaniu Ministra Skarbu Państwa.

JEŚLI CZEGOŚ BRAKUJE w rezultatach prywatyzacji, to zawężenie jej do jednej czy dwóch branż (czyżby poza wiceminister Alicją Kornasiewicz nikt z pozostałych członków MSP niczego nie sprywatyzował?) oraz ciągły brak szerszego społecznego zrozumienia i poparcia dla prowadzonych procesów. Poparcia tego nie widać zarówno wśród społeczeństwa, jak i elit politycznych, nie przekonanych, iż warunkiem sine qua non utrzymania i wzrostu dobrobytu kraju jest gospodarka prywatna, istnieje więc konieczność przyspieszenia prywatyzacji.

OGRANICZONE MOŻLIWOŚCI resortu skarbu państwa w prywatyzacji wynikają też z bardzo szczupłych alokacji budżetowych dla tego ministerstwa, a niestety bez finansów prywatyzować się dobrze nie da, a byle jak nie należy. Dobrze byłoby o tym pamiętać w trakcie dyskusji nad budżetem MSP na 1999 rok, jeśli mamy pozyskać ponad 15 miliardów zł wpływów z prywatyzacji w tym roku.

Hubert A. Janiszewski jest dyrektorem zarządzającym Bankers Trust International. Poglądy wyrażone w niniejszej publikacji są wyłącznie poglądami autora i nie przedstawiają stanowiska Bankers Trust.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Janiszewski Hubert A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Hubert A. Janiszewski:prywatyzacja zmierza w dobrym kierunku