Huśtawka nastrojów na rynkach

IDM SA
24-01-2008, 09:37

Kolejny dzień na rynkach zagranicznych charakteryzował się dużo zmiennością. Odczucia inwestorów po nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych w USA o 75pb pozostawały mieszane. Zdania co do działania Fed są podzielone.

Cześć analityków uważa, że była to słuszna decyzja mająca przede wszystkim podbudować zaufanie na rynkach światowych. Z kolei zdaniem niektórych był to akt desperacji.  Rynki akcji pozostawały nerwowe. Większość giełd w Europie zamknęła się na minusie, a początek sesji amerykańskiej przyniósł spadki na skutek obaw, że obniżka o 0,75% okaże się  niewystarczająca by poddźwignąć gospodarkę amerykańską. Końcówka sesji natomiast przyniosła silne wzrosty. Indeks DJIA wzrósł o prawie 300 punktów.

Pojawiły się nowe propozycje rządowych planów pomocy, co przywróciło optymizm. Oczekiwania na kolejne cięcia stóp w Stanach oraz odbicie na giełdzie wywołały presją na dolara, który pozostawał słabszy w stosunku do walut wyżej oprocentowanych. W ostatnim czasie na rynkach obserwujemy huśtawkę nastrojów, które są wywołane zmiennym zachowaniem giełd. Dane makroekonomiczne zdają się mieć mniejsze znaczenie.

W dniu dzisiejszym najważniejszą publikacją będzie indeks nastroju gospodarczego z Niemiec oraz dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnych z USA. Te ostatnie dane są szczególnie istotne z tego względu iż zdaniem ekonomistów to właśnie bańska na amerykańskim rynku mieszkaniowym wywołała obecny kryzys finansowy.

 

EURPLN

Eurozłoty pozostawał w dniu wczorajszym w dość wąskim 250 punktowym zakresie wahań. Zmienne nastroje na giełdzie spowodowały, że złoty pod koniec dnia powrócił w okolice maksimów. Losy waluty polskiej pozostają uzależnione od sytuacji na rynkach zagranicznych. Obecna sytuacja techniczna nie daje jasnych sygnałów. Dopóki bowiem wsparcie na poziomie 3,60 jest bronione, to w dalszym ciągu istnieje możliwość rozszerzenia się obecnej korekty. Z kolei dopóki opór w postaci 38,2% zniesienia fib całości spadków z poziomu 3,8540 pozostaje nienaruszony, to złoty ma szanse na umocnienie się. Dziś z Polski poznamy dane na temat i sprzedaży detalicznej za grudzień.

EURUSD

W dalszym ciągu sytuacja na eurodolarze nie jest klarowna. Z jednej strony spadki na giełdach i wzrost awersji do ryzyka powodują, że dolar jest mocniejszy. Z drugiej strony jednak, wszelkie impulsy ożywienia na rynkach akcji są wykorzystywane do sprzedaży waluty amerykańskiej. Wczoraj euro zyskało na wartości po jastrzębich wypowiedziach Tricheta, z których jasno wynikało, że pomimo obecnej złej sytuacji na rynkach finansowych i spadków na giełdzie głównym celem ECB będzie walka z inflacja. Dziś bodźcem do silniejszych ruchów na eurodolarze może być publikacja indeksu nastroju instytutu Ifo. Dopóki pozostajemy poniżej poziomu 1,4720 w dalszym ciągu powinna dominować podaż. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,4560.

GBPUSD

Pomimo lepszych wstępnych danych na temat PKB w Wielkiej Brytanii i jastrzębich notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, waluta brytyjska pozostawała słaba. GBP nie pomógł nawet wynik głosowania członków MPC, który nie dawał jasnych sygnałów co do decyzji odnośnie stóp procentowych w przyszłym miesiącu. Sygnałem do wzrostów może być przełamane linii poprowadzonej po ostatnich maksimach, przebiegającej  w rejonie 1,9560/70. W dalszym ciągu wsparcie wynikające z 61,8% zniesienia fib na poziomie 1,9455 jest bronione, co sprzyja dalszym wzrostom na GBP.

USDJPY

W dalszym ciągu utrzymuje się odwrotna korelacja miedzy giełdą a jenem. Zmienne na stroje na rynkach akcji powodują, że dość dużą zmienność obserwujemy również na parach walutowych z jenem. Jen zyskuje głównie na wzroście awersji do ryzyka. Nadchodzące dane z gospodarki japońskiej pozostają słabe. Opublikowany dzisiaj indeks aktywności spadł o 0,5%. Dzisiaj poznamy kluczowe dane na temat inflacji CPI oraz notatki z ostatniego posiedzenia Banku Japonii. Sytuacja techniczna nie jest jasna, a duża zmienności na giełdach nie sprzyja długotreminowym inwestycjom na tej parze. Najbliższy opór wyznaczają okolice 106,60, natomist silne wsparcie to okolice 105.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDM SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Huśtawka nastrojów na rynkach