I prezeski, i pielęgniarki

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 26-03-2013, 00:00

Jedna trzecia osób pracujących na własny rachunek to kobiety

Jesteśmy społeczeństwem przedsiębiorczych kobiet. Jedna trzecia osób pracujących na własny rachunek to kobiety, jeszcze wyższy jest odsetek pań wśród osób zakładających firmy — wynika z raportu „Przedsiębiorcy w Polsce” PKPP Lewiatan.

Firmy zarządzane przez kobiety są ostrożniejsze przy przyjmowaniu pracowników, ostrożnie też prognozują wzrost zysków i sprzedaży. Bardziej orientują się na jakość obsługi klienta, mniej zaś na cenę i jakość. Są też nastawione na wzrost sprzedaży i zysku, a mniej na utrzymanie się na rynku i wzrost udziału w nim.

Charakterystyczna jest „kobieca” struktura branżowa. Panie zakładają firmy w sektorze opieki zdrowotnej, edukacji, gastronomii, obsłudze rynku nieruchomości czy innych usługach, gdzie np. o innowacje trudniej, a kredyt jest mniej potrzebny.

Obecne spowolnienie gospodarcze silniejsze jest w „męskim” transporcie i budownictwie niż w usługach, co rzutuje na firmowe strategie. W porównaniu zaś z sąsiadami Polska ma najwyższy odsetek kobiet-pracodawców oraz pracujących na własny rachunek w firmach jednoosobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu