Iberdrola zbuduje drugą farmę

MAG, MD
opublikowano: 25-01-2007, 00:00

Zainwestowali już 50 mln EUR, dołożą teraz 30 mln. Hiszpanie łapią w Polsce wiatr w żagle. Niemal dosłownie.

Zainwestowali już 50 mln EUR, dołożą teraz 30 mln. Hiszpanie łapią w Polsce wiatr w żagle. Niemal dosłownie.

Do końca marca rozpocznie działalność farma w Kisielicach o mocy 40,5 MW wybudowana za 50 mln EUR. Obecnie jest ona w fazie rozruchu. Iberdrola poinformowała też, że rozpoczęła już budowę drugiej farmy, która ma ruszyć do końca tego roku.

— To będzie 18 turbin i 27 MW mocy. Turbiny już zostały zamówione — precyzuje Robert Sasin z Iberdrola Energia Odnawialna.

Nie podaje wartości inwestycji. Można szacować, że będzie to około 30 mln EUR. Farma zlokalizowana będzie w pobliżu Malborka.

Iberdrola weszła na polski rynek energii wiatrowej w 2005 r., gdy kupiła MVV Eternegy Polska. Hiszpanie realizują projekty, dzięki którym będą produkować w Polsce 800 MW energii. Iberdrola zamierza w ciągu trzech lat zainwestować w energię odnawialną 3,2 mld EUR i w 2009 r. produkować jej 7 tys. MW.

Niewiele brakowało, by Iberdrola stała się za jednym zamachem liczącym graczem w Polsce. Pod koniec 2005 r. starała się o zakup Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO). Prywatyzacji sprzeciwili się jednak politycy rządu. Nie pomogło nawet referendum wśród załogi ZEDO, która — wybierając między wejściem do państwowej megagrupy i wpuszczeniem inwestora — postawiła zdecydowanie na ten drugi wariant.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG, MD

Polecane