IBM poprawił nastroje

Marek Druś
20-07-2005, 00:00

Po dwóch sesjach zdominowanych przez spadki na zagranicznych rynkach akcji znów inicjatywę ma popyt. Poprawa nastrojów wiąże się z dobrymi wynikami kwartalnymi spółek. Ożywienie handlu przyniosły także informacje i pogłoski dotyczące planowanych fuzji i przejęć.

Lepsze niż oczekiwano wyniki IBM, które przedstawiono po zakończeniu poniedziałkowej sesji, spowodowały wzrost zainteresowania akcjami spółek technologicznych i komputerowych. W Europie zdrożały papiery STMicroelectronics i SAP, liderów rynków półprzewodników i oprogramowania. Wbrew panującym dobrym nastrojom traciły akcje ARM Holdings. Brytyjska firma specjalizująca się w projektowaniu chipów obniżyła prognozę wzrostu tegorocznego zysku w związku z gorszymi wynikami jej amerykańskiej spółki zależnej. Wiadomość o przejęciu Bavaria przez SABMiller wywołała wzrost kursu trzeciego na świecie producenta piwa. Wartość transakcji przekroczy 7 mld USD. Rekordowego wzrostu kursu Danone nie zahamowało zapewnienie PepsiCo, że nie kupuje akcji francuskiej spółki. Lepsze niż prognozowali analitycy wyniki kwartalne Forda, zachęciły inwestorów do kupowania akcji europejskich producentów aut, m.in. Porsche i DaimlerChryslera. Słabsze niż oczekiwano wyniki Sanofi-Aventis spowodowały spadek jego kursu. W dół poszła także cena papierów trzeciego europejskiego producenta leków, AstraZeneca.

Sesje w USA zaczęły się wzrostami głównych indeksów. IBM był jednym z najmocniej drożejących blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. W górę szedł kurs Intela, który miał przedstawić wyniki po zakończeniu wtorkowej sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IBM poprawił nastroje