IBM rozszerza usługi finansowe

Adam Brzozowski
opublikowano: 19-05-2004, 00:00

Koncern IBM zaoferował polskim nabywcom sprzętu leasing bezpośredni. Na razie przez partnerów.

IBM Global Financing (IGF), dział koncernu IBM zajmujący się usługami finansowymi dla dystrybutorów i nabywców usług i sprzętu komputerowego, wprowadza lea-sing bezpośredni. Dotychczas spółka IBM Polska oferowała leasing wyłącznie poprzez partnera finansowego, spółkę BA-Creditanstalt Leasing Polska. Należąca do austriackiego banku firma leasingowa, nadal pozostanie partnerem IBM w Europie Środkowej i Wschodniej, choć na pewno znaczna część nabywców produktów giganta komputerowego będzie wolała zapewnić sobie finansowanie inwestycji w samym koncernie.

Możliwość wykupu

Leasing w ramach usług IGF jest dostępny, ale tylko przy sprzedaży sprzętu poprzez dystrybutorów i partnerów IBM. Dla zakupów dokonywanych w spółce IBM Polska, leasing będzie dostępny od lipca 2004 r. Wraz z rozszerzeniem działalności IGF koncern rozbudował ofertę o możliwość wykupu sprzętu według wartości rynkowej, po zakończeniu umowy leasingu. W standardowej ofercie IGF znajduje się możliwość zwrotu sprzętu po zakończeniu umowy.

— Opcja z wykupem według wartości rynkowej wiąże się z optymalizacją kosztów oraz szybkim dostępem do technologii. To rozwiązanie jest konkurencyjne na rynku, ponieważ z reguły inne instytucje finansowe, głównie banki, nie mogą sobie pozwolić na optymalizację kosztów oraz uwzględnienie wartości rynkowej, nie wspominając o sprzedaży urządzeń na rynku wtórnym — twierdzi Marzena Szymańska, specjalista ds. Global Financing w IBM Polska.

Zmiana nastawienia

Wprowadzenie leasingu bezpośredniego w polskim oddziale IBM oznacza, że udziałowcy koncernu upatrują szansy na wzrost popytu na sprzęt ze strony polskich klientów.

— Polska, Czechy i Węgry jako nowe kraje w Unii Europejskiej, są postrzegane jako te, w które trzeba i warto inwestować — potwierdza Marzena Szymańska.

I dodaje, że IBM Polska staje się obecnie tzw. single point of contact, czyli dostawcą kompleksowych rozwiązań informatycznych, zarówno sprzętu, oprogramowania, jak i usług, w tym odpowiednio skonstruowanych usług finansowych.

W krajach Europy Zachodniej oraz USA finansowanie sprzedaży sprzętu zapewniają osobne spółki IBM Global Financing. W Polsce i innych krajach rozwijających się, IGF to zaledwie wydziały firm — dostawców sprzętu. Jednak, w ramach rozszerzania usług dla nowych krajów członkowskich UE, także można się spodziewać wyodrębnienia osobnych podmiotów z IBM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane