Idea otwiera IKE

ET
opublikowano: 16-02-2012, 00:00

Banki odkurzają produkt znany od lat i zachęcają do odkładania na emeryturę. Dołączyła do nich Idea.

Kiedy został przesądzony los tzw. lokat antybelkowych, czyli depozytów z dzienną kapitalizacją, pozwalających uniknąć podatku od zysków kapitałowych, rynek zaczął spekulować, co banki wymyślą w zamian. Kiedy podatek Belki był wprowadzany, pojawiły się wtedy 3-letnie lokaty z odsetkami wypłacanymi z góry. W tym roku żadnych nowinek raczej nie będzie. Więcej, banki odkurzają już istniejące produkty, które mają zastąpić, przynajmniej w części, lokaty antybelkowe. Idea wprowadziła właśnie do oferty Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Historia IKE liczy sobie już siedem lat i trudno powiedzieć, żeby odniosło ono spektakularny sukces. Na koniec czerwca 2011 r. IKE miało tylko 799 tys. osób, które ulokowały na nich 2,9 mld zł. Dlaczego zatem Idea wstawia teraz konto do oferty?

— To prosty i przy wszystkich wadach dobry produkt długoterminowego oszczędzania — uważa Jarosław Augustyniak, prezes banku. IKE Tax Free, bo tak konto nazywa się w Idei, to instrument prosty. Właściwie jest to rodzaj depozytu długoterminowego z gwarantowanym oprocentowaniem przez pierwsze 5 lat na poziomie 5,15 proc. Potem stanowi ono równowartość trzymiesięcznego WIBOR. Nazwa „tax free” odnosi się do korzyści podatkowych, jakie zyskuje posiadacz konta. Jeśli nie wypłaci pieniędzy z konta do momentu przejścia na emeryturę, nie zapłaci podatku Belki. Jarosław Augustyniak tłumaczy, że Idea postawiła na IKE, a nie na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), wprowadzone niedawno nowelą ustawy o OFE, ze względu na prostszą konstrukcję. Bankowi zależy na prostocie, żeby ułatwić sobie komunikację z klientami. W Polsce idea oszczędzania długoterminowego jest mało popularna, a już szczególnie wśród mikroprzedsiębiorców, którzy jeszcze rzadziej niż indywidualni klienci myślą o przyszłej emeryturze, zakładając, że ich uposażeniem na przyszłość będzie firma. Idea chce ich przekonać, że warto odkładać niewielkie nawet pieniądze na przyszłość, bo na większą emeryturę zusowską nawet nie mają co liczyć. IKE oferuje kilkanaście instytucji: TFI, ubezpieczyciele, domy maklerskie i banki. Konto w formie lokaty oferuje oprócz Idei pięć innych banków. Przedwczoraj pakiet IKE połączonych z funduszami, ubezpieczeniami oraz na zasadach lokaty (plus IKZE) przedstawił DB PBC.

2,9

mld zł Taką kwotę ulokowali klienci IKE do połowy 2011 r. .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane