Ideolog Al-Kaidy określa reguły wojny naftowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2006, 13:37

Al-Kaida instruuje swoich ludzi, by atakowali ropociągi w Arabii Saudyjskiej i w Iraku, ale żeby oszczędzali szyby naftowe, ponieważ są one żywotnie ważne dla państw muzułmańskich.

Al-Kaida instruuje swoich ludzi, by atakowali ropociągi w Arabii Saudyjskiej i w Iraku, ale żeby oszczędzali szyby naftowe, ponieważ są one żywotnie ważne dla państw muzułmańskich.

Instrukcje te są zawarte w dokumencie sprzed dwóch lat, opublikowanym ostatnio w internecie - poinformował w czwartek Reuter.

Wytyczne Al-Kaidy w sprawie wojny z "krzyżowcami" i rządami sprzymierzonymi z USA zostały zawarte w manifeście, napisanym przez Abdulaziza al-Eneziego, aresztowanego w Arabii saudyjskiej w 2005 roku i uważanego przez Saudyjczyków za czołowego ideologa Al-Kaidy.

Enezi pisał, że zakłócanie dostaw ropy naftowej jest najlepszym sposobem godzenia w amerykańską gospodarkę i destabilizowania saudyjskiej rodziny królewskiej. Manifest głosi, że państwowe rafinerie i ropociągi saudyjskie oraz irackie obiekty naftowe są "wszystkie w rękach niewiernych".

Według Enziego, dopuszczalne jest godzenie w "interesy naftowe niewiernych", co oznacza także ataki na "amerykańskie i zachodnie tankowce".

Arabia Saudyjska, czołowy eksporter ropy naftowej, od 2003 roku walczy z Al-Kaidą, chcącą obalić proamerykańską monarchię i wyrzucić ludzi z Zachodu z kolebki islamu.

W zeszłym tygodniu siły saudyjskie udaremniły samobójczy zamach Al-Kaidy na wielką rafinerię. Al-Kaida zapowiada kolejne ataki w odpowiedzi na wezwanie swego przywódcy Osamy bin Ladena, nawołującego do zamachów na obiekty naftowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane